Má za sebou bohaté životní zkušenosti jako pedagog, publicista a skaut. Za úspěchy ale mnohdy stojí i prohry. Za tu největší považuje Jiří Zajíc nepovedené manželství, které skončilo po pětadvaceti letech. V tu dobu již měli spolu s manželkou tři děti.
„Pochopil jsem, že primární zavinění, byť morálně neúmyslné, bylo na mé straně,“ svěřuje se Jiří Zajíc se svým pohledem. „Myslím si, že takovou pitomost udělá málokdo...skutečný partnerský vztah vyžaduje, aby mezi lidmi byla souhra nejen v oblasti názorů, ale aby tam fungovaly určité podvědomé, ale strašně důležité prvky. To já jsem tehdy zásadně podceňoval,“ dodává Zajíc o počátcích svého manželství.
Jaký je jeho pohled na tuto životní etapu? A jak ji s odstupem času hodnotí? První díl podcastové série Na dřeň Rodina bez filtru o rozvodu poslouchejte ve čtvrtek 4. listopadu v 16 hodin a poté kdykoliv v podcastových aplikacích.
K týdnu manželství vznikla stezka v brněnských Kohoutovicích s názvem Rande pod vodojemem. Městská část na ní spolupracovala s blogem Nápady pro Aničku. Páry si stezku můžou projít do 27. února.
Únorová památka svatého Valentýna získala podobu komerčního svátku zamilovaných, zároveň se konají i různé církevní akce jako poutě nebo programy pro snoubence či manžele. Částečně splývají s Národním týdnem manželství, jehož 16. ročník dnes v Česku začíná. Hostem pořadu 13+ na Radiu Proglas byl P. Aleš Opatrný, pastorální teolog, který se věnuje doprovázení snoubenců a manželů.
Prozatím závěrečný díl pořadu Na dřeň přinese výběr toho nejlepšího, co jste za uplynulé dva roky mohli v našich rozhovorech slyšet. Předsilvestrovský díl připravili všichni redaktoři podcastu.
Jak se Na dřeň původně mělo jmenovat? A co redaktoři díky tvorbě podcastu začali dělat v životě jinak? I o tom bude nový diskuzní díl pořadu - pro tuto chvíli poslední. Na dřeň totiž s posledním prosincovým dnem zatím končí.
Závěrečný díl seriálu Rodina bez filtru se věnuje tématu, u kterého se může zdát, že s rodinou vlastně ani nesouvisí. Povídám si v něm s Terezou Kozderovou o tom, jaké je to žít v 37 letech “single”, tedy bez životního partnera. Jak těžké je každý den přijít do prázdného bytu? A kdo je tedy její rodinou?
Dali domov dětem, které by jinak vyrůstaly bez rodiny. Seriál podcastu Na dřeň tentokrát přináší dva příběhy o pěstounství. Jaké to je, přijmout jiné než vlastní dítě? A jak nepřijít o pěkný manželský vztah uprostřed velké rodiny?
Nevěra se nevyhýbá ani věřícím párům. Manželé, kteří přijali pozvání k rozhovoru jsou toho důkazem. Po 23 letech manželství si nevěrou prošli. Svou zkušenost popisují jako „extremní destruktivní zážitek na hranici života a smrti”. I přesto jsou teď nadále spolu. Od té doby uplynuly dva roky a oba manželé jsou připraveni o své zkušenosti promluvit. Poslouchejte další díl seriálu Rodina bez filtru.
Čekání na Godota – tak se jmenuje blog, který píše mladá psycholožka Jana. Podobně nekonečné je totiž její čekání na to, až otěhotní. S manželem se o dítě snaží téměř čtyři roky, zatím neúspěšně. Co prožívá žena, která si od dětství nepřála nic jiného, než se stát maminkou? A jak neplodnost ovlivní partnerství a sexualitu? I o tom bude druhý díl seriálu Rodina bez filtru, který má tentokrát i bonusový díl.
Pět příběhů, pět lidí, kteří “nezapadají”. Nový listopadový seriál přináší témata, která se týkají rodiny a lidských vztahů, ale vymykají se pojmu tradiční křesťanská rodina. Rozvod, neplodnost, nevěra, ale také pěstounství a život člověka, který je (nedobrovolně) single.
Může si člověk připadat krásný a přitažlivý, i když jeho tělo vypadá od narození jinak než těla ostatních? A jak být v pohodě s tím, když člověk po třicítce ještě nemá životního partnera - a protože je na vozíku, znamená to, že zatím musí být závislý na pomoci rodičů nebo asistentů? Ladislava Blažková, mluvčí Ligy vozíčkářů, je na vozíku kvůli dětské mozkové obrně. Osobní rozhovor o životě ženy na vozíku s ní vede Alžběta Havlová.