Na dřeň s Robinem Striou: Stát se hrdým Romem mě stálo úsilí

Na dřeň s Robinem Striou: Stát se hrdým Romem mě stálo úsilí

Pořad v souvislostech


S Robinem Striou o romství
Budeme vysílat

S gynekoložkou Annou Jouzovou
S Radkou Vernerovou
O sexuálním násilí
Vysílali jsme


S gynekoložkou Annou Jouzovou

S Františkem o životě ve vězení

S Františkem o životě ve vězení
Audioarchiv
11. února 2021 Na dřeň Autor: Marie Moreno

Začínal jako sociální pracovník, nyní je z něj filmový tvůrce, který se svými projekty snaží odstranit propast mezi Romy a většinovou společností. Mladý režisér romského původu však sám v romské komunitě nevyrůstal. Pronikat do ní začal až v dospělosti a nebylo to pro něj zrovna  jednoduché. Rozhovor o přijetí vlastní identity, o romské hrdosti ale i o nevšedním rodinném zázemí vede s Robinem Striou redaktorka Marie Moreno.

Snažím se, aby nezáleželo na tom, jestli je člověk Rom nebo ne,” říká Robin Stria, který si ke svému vlastnímu romství hledal cestu již od dětství. Už tehdy také vytušil, že kvůli svému původu to nebude mít vždy jednoduché: „Často se na můj původ sváděly věci, které byly spíš osobnostní. Divokých dětí je přece všude plno, ale tím, že jsem byl tmavý, slýchával jsem: "jo, to jsou ty tvoje romský geny". To mi strašně vadilo,” vzpomíná v rozhovoru.

Robin_StriaMezi Romy nevyrůstal, a tak se na cestu za vlastními kořeny musel vydat na vlastní pěst. Poprvé stál tváří v tvář romské komunitě až v dospělosti, v roli sociálního pracovníka. „Měl jsem pocit, že nepatřím nikam.  Ani bílí mě nechtějí, ani černí mě nechtějí, tak kdo teda?” V rozhovoru přiznává, že i díky výchově svých adoptivních rodičů má nyní pohled z obou stran. Sám sebe vnímá jako most mezi tradičními Romy a většinovou českou společností. „Jsem hrdý na to, že romský kluk jako já může tak silně ovlivňovat obě strany. Velmi si této možnosti vážím,” zdůrazňuje, když mluví o své současné práci a umělecké tvorbě.

V rozhovoru vypráví Robin Stria nejen o tom, jak se vyrovnával se svou identitou, ale vzpomíná také na dětství na vesnici, kde vyrůstal spolu s dalšími sedmi sourozenci, a otevírá i silné zážitky z nedávného setkání se svými biologickými rodiči.

Robin_ve_studiu

Jak na cestě za svými kořeny čelil předsudkům ostatních? Jaké předsudky měl vůči Romům on sám? Proč se celý život snaží být dvakrát lepší než ostatní? A jak dopadlo setkání s jeho biologickými rodiči?

Poslechněte nový díl pořadu Na dřeň ve čtvrtek 11.února od 16:00 nebo kdykoli v podcastových aplikacích Spotify, Apple Podcasts nebo Soundtier.  

Foto: Robin Stria Photography

DMS Na dřeň