Politická filosofie – 11. díl

8. listopadu 2013 Politická filosofie Autor: Marek Chvátal

Téměř všechny moderní státy vznikly revolucí. Byl popřen starý a nastolen nový řád. Podrobněji se těmto teoriím věnujeme na Proglasu v jedenáctém díle cyklu Politická filosofie.

Tento politický krok ale vytváří nebezpečný precedens, že každé vládě je možné vypovědět poslušnost a to i za cenu použití násilí. Aby se nová vláda mohla těšit určité stabilitě, musel být nový revoluční řád nějak ospravedlněn.

V našem vysílání se s doc. Mgr. Štěpánem Holubem, Ph.D zaměříme na dvě teorie, které se o to pokouší. Jejich autory jsou Thomas Hobes a Jean-Jacques Rousseau. Oba vycházejí z předpokladu, že kdysi, před uzavřením hypotetické smlouvy mezi lidmi, vládlo "právo" silnějšího. Stát je pak nutný pro to, aby pod pohrůžkou trestu ochránil slabší jedince před silnějšími (Hobes). Takový stát nemusíte mít rádi, ale rozhodně oceníte určitou míru bezpečí. Ale co když tento stát ve skutečnosti nechrání občany a je jen pokračováním vlády silnějšího nad slabým? Pak je potřeba takový režim svrhnout a všichni bez rozdílu odevzdají svou vůli zvolené moci (Rousseau). Pak nikdo nebude víc nebo míň než druhý.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!