Miloslav Horníček – 20 let od úmrtí

Miloslav Horníček - 20 let od úmrtí

Pořad v souvislostech


Miroslav Horníček – 20 let od úmrtí
Budeme vysílat

Dosud neprobádaná činnost partyzánů na Vysočině
Dosud neprobádaná činnost partyzánů na Vysočině
Rok modlitby
Vysílali jsme


Musica non grata

Musica non grata

Finanční gramotnost 4 - Nemovitosti
Audioarchiv

15. února 2023 si připomínáme 20. výročí úmrtí významného českého umělce Miroslava Horníčka. Ohlédnutí za jeho životem a dílem připravil Martin Weisbauer ve spolupráci s publicistou Tomášem Kolocem.

Miroslav Horníček nebyl jen skvělý herec, jak je většinou vnímán. Byl i spisovatelem, dramatikem, režisérem nebo výtvarníkem. Narodil se 10. listopadu 1918 v Plzni a zemřel 15. února 2003 v Liberci. Pochován je v Kytlici, kde měl chalupu nedaleko hereckého kolegy Vlastimila Brodského.

Horníčkovu osobnost přiblíží publicista Tomáš Koloc, který je znalcem jeho divadelní, filmové a televizní práce, napsal o něm například článek do Deníku N, avšak, a to je ještě cennější, byl zároveň i jeho osobním přítelem a žákem. Vzpomeneme nejen na vztahy Horníčka k Voskovci a Werichovi v Osvobozeném divadle, ale i na jeho přátelství s Jiřím Sovákem z vojenské služby, nebo na to, že sám také režíroval W+V po jejich návratu ze zahraničí v divadle Větrník. Horníček byl rovněž nápomocen při vzniku divadla Semafor a zajímavostí je i to, že seznámil Suchého se Šlitrem. Byl rovněž i jakýmsi patronem Milana Lasicy a Júlia Satinského, které pozval do Hovorů H, když ještě nebyli známí, nebo ovlivnil pozdějšího ministra a umělce Pavla Dostála. Zmíníme se také o tom, jak to bylo s jeho vstupem a následným vystoupením z KSČ, s jeho účinkováním v Národním divadle a seznámíme se i s některými zajímavými citacemi z Horníčkových dopisů Tomáši Kolocovi.

Poslouchejte také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!