Jak hořet, ale neshořet

Jak hořet, ale neshořet

V pořadu českobudějovického studia otevřeme téma syndromu vyhoření. Odrazíme se od dvou jedinečných příběhů, které okomentuje psychiatr a psychoterapeut Lukáš Krejčů a rovněž doporučí, jak preventivně postupovat, aby se syndrom nerozvinul. Poprvé vysíláme ve středu 14.10.2020 od 20.15

Přiznávám, že pro natočení pořadu mě inspiroval článek někdejšího duchovního Církve bratrské Daniela Heczka (1958-2015) s titulem Jak jsem hořel, až jsem hořel. Mnohé z jeho životní cesty se odráží i v příbězích muže a ženy, jimž můžeme říkat třeba Václav a Marie. Oni prozatím vítězí – jejich stav se zlepšil, doprovází je nadále odborníci, pomáhá jim rodina a přátelé. Uvědomují si ovšem, že musí tvrdě pracovat na tom, aby se do propasti vyhoření nepřehoupli zpátky. Jsme si toho vědomi i my, kteří se často v letu pohybujeme mezi prací, rodinou, aktivitami všeho druhu a navíc ještě virtuálními lákadly? MUDr. Lukáš Krejčů zdůrazňuje, že velmi jasná denní režimová pravidla jsou naprosto nezbytná stejně jako veliká investice do vztahů, včetně péče o duchovní rozvoj.

 

Velmi osobní příběhy Marie a Václava nás navíc zavedou do neziskové sféry, do světa pomáhajících profesí, které jsou „virem vyhoření“ napadány velmi často. MUDr. Krejčů vzhledem k „spasitelským snahám“ obou respondentů podtrhuje, že kdo se nedokáže postarat o sebe, nemůže pečovat ani o druhé…

 

Premiéru zachytíte na samý závěr Týdnů pro duševní zdraví, ve středu 14. října 2020 od čtvrt na devět večer, poté pořad můžete slyšet kdykoliv z našeho audioarchivu. Příběhy natočila a s lékařem Lukášem Krejčů v českobudějovickém studiu Proglasu hovořila Jitka Skřičková, jíž technicky podporoval Jaroslav Topinka.

 

Koho z vás téma zajímá podrobněji, může zaposlouchat do osudů psychicky nemocných žen – maminek, jejichž příběhy včetně komentáře odborníků jsme odvysílali v roce 2019.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!