Margaritae ars

Margaritae ars

Pořad v souvislostech


Margaritae ars
Budeme vysílat

Nádraží Náměšť na Hané
Fortna
Saltatores
Vysílali jsme


Fortna

Zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích

Soběstačný dům
Audioarchiv
22. prosince 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

"Snažím se dodržovat původní postupy i barvy, míchám si sama z pigmentů vaječnou temperu, používám vajíčko s vínem. Maluji většinou na pergamen," vysvětluje písařka, výtvarnice a historička Markéta Poskočilová z Bouzova. 

Jejím zájmem je knižní kultura pozdního středověku. Dobové knihy, k nimž se při studiu historie na Univerzitě Palackého v Olomouci dostala, ji fascinovaly svým řemeslným a uměleckým zpracováním. Nestačilo jí ale v těchto knihách číst, chtěla být sama výtvarnicí a knihtiskařkou. 

Vytváří repliky středověkých rukopisů, snaží se o autentickou dobovou deskovou malbu. Pracuje původními postupy a technikami, s materiály, které se používaly tehdy. V centru jejího zájmu stojí také historická grafika, kterou tiskne na vlastním tiskařském lisu – ten si nechala zhotovit jako repliku podle vyobrazení tiskařských lisů z 2. poloviny 15. století.

Markétu Poskočilovou baví také realizace workshopů a přednášek, můžete ji potkat na řemelsných trzích, cestuje s "mobilní řemeslnou dílnou" do kulturních a vzdělávacích institucí.

Rozhovor s Markétou Poskočilovou o její profesní životní cestě Margaritae ars připravila a moderuje Radka Rozkovcová.

Ukázka z pořadu:

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.