Olomoucké barokní slavnosti 2021

Olomoucké barokní slavnosti 2021

Pořad v souvislostech


Olomoucké barokní slavnosti 2021
Budeme vysílat

České nebe – Svatý Václav
U: Sazovice
Kampaň DOMA 2021
Vysílali jsme


Počátky divadelnictví v Hradci Králové

Nabrat druhý dech v Přestupní stanici

Tramping a jeho muzeum
Audioarchiv

Hudební festival nabídne koncerty a představení špičkových souborů specializujících se na interpretaci tzv. staré hudby. 

Jitka Korpasová – foto Olomoucké barokní slavnostiOlomoucké barokní slavnosti se konají v roce 2021 podeváté, tentokrát s podtitulem "Z cest". Koncerty a scénická představení se uskuteční v rozmezí dat 9. července až 9. září. Na Proglasu festival představí jeho tisková mluvčí, muzikoložka Jitka Korpasová.

Od letoška má festival nové logo, vycházející z podoby sloupu Nejsvětější Trojice. Tato olomoucká památka zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO byla požehnána 9. září 1754. A právě 9. září festival vyvrcholí koncertem nového rezidenčního souboru Volantes Orchestra v kostele sv. Mořice – zazní kompozice k poctě Nejsvětější Trojice z pera W. A. Mozarta a J. G. Naumanna, jejichž výročí tímto festival připomene. Sloup Nejsvětější Trojice Olomouc – Olomoucké barokní slavnosti"Sloup má samozřejmě šest pilířů. V našem logu jich najdete pět, neboť logo kopíruje zaměření festivalu na pět oblastí. Je to vokálně-instrumentální řada, komorní, duchovní, scénická a řada talentum, která uvádí mladé nadějné umělce," vysvětluje Jitka Korpasová.

Tradici festivalu vybudoval v Olomouci dramaturg a organizátor hudebního života Tomáš Hanzlík. Od loňského roku se záběr festivalu rozšiřuje – s příchodem hlavní dramaturgyně Veroniky Manové se koncertní nabídka vymezuje pozdní renesancí na jedné a raným romantismem na druhé straně. Festival rovněž expanduje do více koncertních prostor – hrát a zpívat se bude v sálech, kostelích či pod širým nebem.

Novým prvkem se stává také zapojení výtvarné produkce přímo do scénického zpracování díla. Umělkyně Kseniye Simonová ozvláštní vystoupení souboru Volantes Orchestra kresbou do písku z videozáznamu promítaného na plátno – nemůže ze zahraničí přijet osobně vinou pandemie koronaviru a souvisejících opatření. "Podpatky nechat doma, spíš si vzít deku a tenisky," doporučuje Jitka Korpasová vhodný outfit na představení Andromeda a Perseus, které proběhne ve dnech 19. až 21. srpna v areálu Letního kina. Jedná se o obnovenou českou premiéru melodramu Antona Zimmermanna.

Olomoucké barokní slavnosti rovněž nabídnou závěrečný koncert frekventantů Letní školy barokní hudby Holešov, kteří pod taktovkou Romana Válka uvedou Telemannovo oratorium Den posledního soudu. Renomovaná Musica Florea s uměleckým vedoucím Markem Štrynclem přispěje raně barokním experimentováním v oblasti hudební improvizace. Vivaldiho Čtvero ročních dob se sólistou Josefem Žákem doplní přednesem dobové poezie herec Jan Přeučil. Poprvé navštíví Českou republiku polský soubor Arte dei Suonatori a kontratenorista Filippo Mineccia – a mnohé další lahůdky chystá 9. ročník festivalu, jehož aktuální program naleznete na webu https://www.baroknislavnosti.cz/cs/program

Rozhovor s Jitkou Korpasovou moderuje Radka Rozkovcová.

Pořad hudebně orámuje Ouvertura z opery Acis a Galatea G. F. Händela v podání Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka.

Foto: Jitka Korpasová, Kristýna Volná, Daniel Berka