Pramen jako stroj času?

Pramen jako stroj času?
2. dubna 2019 Studio Olomouc Autor: Alžběta Vašků

Historik jako detektiv, který na základě výpovědí různých svědků zjišťuje, co se doopravdy stalo. Historik jako překladatel jazyka kultury vzdálené staletí. Je historik i cestovatel v čase? Na otázky Alžběty Vašků odpovídá doc. Mgr. Martin Elbel, M.A., PhD. z Katedry historie FF UP. 

"Můžeme se samozřejmě držet událostí tak, jak šly za sebou, ale to je ta nejnudnější část historie," říká dnešní host Studia Radim Martin Elbel. Historie je podle něj hlavně o vyprávění příběhů, které se za událostmi ukrývají, a spíš než k vědě má blízko k umění – vždyť ve starověku měla svou vlastní múzu.

elbelSám se zabývá raným novověkem, tj. dobou mezi 16. a 18. stoletím, která je charakteristická radikální a čím dál rychlejší proměnou evropské společnosti: "Na začátku máme ještě středověkou společnost a když se potom podíváme na konec toho období, tak už zde máme společnost moderní." 

Jak vzniká historické vyprávění? Co a jak slouží tomu, abychom porozuměli jazyku svých předků a jejich světu, a tím pádem i světu, ve kterém žijeme teď a tady? Můžou historické prameny posloužit jako prostředek k výletu časem? 

Proniknout do tajemství práce historika můžete dnes ve 20.15. 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!