UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého

UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého
2. června 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Druhý level vzdělávací online hry Internet Highway, výzkum vlivu brasinosteroidů na růst kořene rostlin, studentská ekomapa Olomouce a kniha Terapie ruky – speciál s novinkami z olomoucké univerzity připravila Radka Rozkovcová.

Experti z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého připravili online vzdělávací hru Internet Highway zaměřenou na bezpečné chování v oblasti internetu. Určena je dětem ve věku základní školy (ale nejenom). Druhá úroveň, kterou v těchto dnech zveřejnili, se týká ochrany osobních údajů na internetu: "Vytvořili jsme jednoduchý příběh Elišky, které se ztratil pejsek. Eliška sdílela hodně osobních údajů na internetu a velmi často i obrázky s pejskem – jak s ním chodí ven a podobně. Někdo z jejích internetových známých zjistil, že toho pejska má, a ukradl jí ho," vysvětluje téma hry její autor, programátor i grafik v jedné osobě, Kamil Kopecký. "Cílem tohoto druhého levelu je odhalit všechny digitální stopy, které po sobě zanechali pachatelé, a pomoci Elišce pejska vypátrat." Hra Internet Higway je volně dostupná zde.

Vědci z Laboratoře růstových regulátorů Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České Republiky ve spolupráci s belgickými kolegy zkoumali účinky rostlinných hormonů brasinosteroidů na dělení a růst buněk kořene.  Rostlinné hormony jsou látky, které v rostlinách působí podobně jako hormony u živočichů nebo u člověka – komplexně ovlivňují růst a vývoj rostlin. Na průběh výzkumu působení brasinosteroidů na buňky kořene jsme se ptali Jany Oklešťkové, která mimo jiné uvedla: "V širším pohledu se právě brasinosteroidy začínají velice intenzivně využívat v zemědělství, protože na rostlinu působí ve velice nízkých koncentracích a aplikace na zemědělské plodiny nezatěžuje životní prostředí, ty látky se nehromadí v půdě a neohrožují další organismy. Brasinosteroidy se využívají především proto, že zvyšují odolnost rostliny vůči různým stresům, což může být například vysoká teplota, nedostatek vody v půdě, zasolení půdy, kontaminace těžkými kovy – všechno toto brasinosteroidy umožňují rostlinám lépe přežít a lépe se aklimatizovat."

ilustrační foto, zdroj pixabay.comOlomouc má novou online ekomapu. Připravili ji studenti oboru Andragogika z Filozofické fakulty Univerzity Palackého a zaznamenává podniky zaměřené na tzv. udržitelný životní styl. O tématu jsme si povídali se studentkou Lýdií Hájovskou. "Chtěli jsme vytvořit něco, co by pomohlo zájemcům lépe se orientovat v tzv. udržitelných alternativách. Já sama se snažím přemýšlet nad tím, co mám ve svém nákupním košíku, jestli tu věc skutečně potřebuji, nebo už ji mám doma pětkrát a nevyužitou."  Důležité podle ní je, aby byl člověk připraven – ať už vybaveností vlastní tašky (kelímek na pití, lahev na vodu, nákupní taška) anebo i jen myšlenkovými pochody (kudy dnes povede moje trasa a jak toho využít, abych se choval ekologicky). Ekomapa je široké veřejnosti dostupná zde.

Terapie ruky – foto Jakub ČermákMimořádným počinem na poli rehabilitační medicíny a fyzioterapie je nová kniha z produkce Vydavatelství UP. Jmenuje se Terapie ruky a naším hostem byla její hlavní autorka, fyzioterapeutka Jana Vyskotová, která vysvětluje: "Ruka definuje člověka jako takového, je to typicky lidský atribut. Na ruce je postavena strategie přežití. Ruce proměňují představy mozku ve skutečnost." O terapii ruky vyšlo již několik knih, ale vždy se jednalo o výseky dílčích témat. Až nyní vyšla specializovaná publikace, v níž se o zkušenosti dělí celkem patnáct autorů. "Ruka může být poškozená poraněním, čili bezprostředně, nebo onemocněním, jako je cévní mozková příhoda, roztroušená skleróza apod. Ve všech těchto případech potřebuje ruka terapii."