UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého

UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého

Pořad v souvislostech


UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého
Budeme vysílat

U: Stará Voda
Starý dobrý western 2021
30 let Národního parku Šumava
Vysílali jsme


Kněz a maňáskové divadlo

Významné památky Rýmařovska

Poutní místo Homole
Audioarchiv
2. června 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Druhý level vzdělávací online hry Internet Highway, výzkum vlivu brasinosteroidů na růst kořene rostlin, studentská ekomapa Olomouce a kniha Terapie ruky – speciál s novinkami z olomoucké univerzity připravila Radka Rozkovcová.

Experti z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého připravili online vzdělávací hru Internet Highway zaměřenou na bezpečné chování v oblasti internetu. Určena je dětem ve věku základní školy (ale nejenom). Druhá úroveň, kterou v těchto dnech zveřejnili, se týká ochrany osobních údajů na internetu: "Vytvořili jsme jednoduchý příběh Elišky, které se ztratil pejsek. Eliška sdílela hodně osobních údajů na internetu a velmi často i obrázky s pejskem – jak s ním chodí ven a podobně. Někdo z jejích internetových známých zjistil, že toho pejska má, a ukradl jí ho," vysvětluje téma hry její autor, programátor i grafik v jedné osobě, Kamil Kopecký. "Cílem tohoto druhého levelu je odhalit všechny digitální stopy, které po sobě zanechali pachatelé, a pomoci Elišce pejska vypátrat." Hra Internet Higway je volně dostupná zde.

Vědci z Laboratoře růstových regulátorů Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České Republiky ve spolupráci s belgickými kolegy zkoumali účinky rostlinných hormonů brasinosteroidů na dělení a růst buněk kořene.  Rostlinné hormony jsou látky, které v rostlinách působí podobně jako hormony u živočichů nebo u člověka – komplexně ovlivňují růst a vývoj rostlin. Na průběh výzkumu působení brasinosteroidů na buňky kořene jsme se ptali Jany Oklešťkové, která mimo jiné uvedla: "V širším pohledu se právě brasinosteroidy začínají velice intenzivně využívat v zemědělství, protože na rostlinu působí ve velice nízkých koncentracích a aplikace na zemědělské plodiny nezatěžuje životní prostředí, ty látky se nehromadí v půdě a neohrožují další organismy. Brasinosteroidy se využívají především proto, že zvyšují odolnost rostliny vůči různým stresům, což může být například vysoká teplota, nedostatek vody v půdě, zasolení půdy, kontaminace těžkými kovy – všechno toto brasinosteroidy umožňují rostlinám lépe přežít a lépe se aklimatizovat."

ilustrační foto, zdroj pixabay.comOlomouc má novou online ekomapu. Připravili ji studenti oboru Andragogika z Filozofické fakulty Univerzity Palackého a zaznamenává podniky zaměřené na tzv. udržitelný životní styl. O tématu jsme si povídali se studentkou Lýdií Hájovskou. "Chtěli jsme vytvořit něco, co by pomohlo zájemcům lépe se orientovat v tzv. udržitelných alternativách. Já sama se snažím přemýšlet nad tím, co mám ve svém nákupním košíku, jestli tu věc skutečně potřebuji, nebo už ji mám doma pětkrát a nevyužitou."  Důležité podle ní je, aby byl člověk připraven – ať už vybaveností vlastní tašky (kelímek na pití, lahev na vodu, nákupní taška) anebo i jen myšlenkovými pochody (kudy dnes povede moje trasa a jak toho využít, abych se choval ekologicky). Ekomapa je široké veřejnosti dostupná zde.

Terapie ruky – foto Jakub ČermákMimořádným počinem na poli rehabilitační medicíny a fyzioterapie je nová kniha z produkce Vydavatelství UP. Jmenuje se Terapie ruky a naším hostem byla její hlavní autorka, fyzioterapeutka Jana Vyskotová, která vysvětluje: "Ruka definuje člověka jako takového, je to typicky lidský atribut. Na ruce je postavena strategie přežití. Ruce proměňují představy mozku ve skutečnost." O terapii ruky vyšlo již několik knih, ale vždy se jednalo o výseky dílčích témat. Až nyní vyšla specializovaná publikace, v níž se o zkušenosti dělí celkem patnáct autorů. "Ruka může být poškozená poraněním, čili bezprostředně, nebo onemocněním, jako je cévní mozková příhoda, roztroušená skleróza apod. Ve všech těchto případech potřebuje ruka terapii." 

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Missa Bell Amfitrit altera - Hassler Hans Leo - Communio: O sanctorum convivium; Autor: Lasso Orlando di; Dirigent: o´Donnell James; Sóla: Timothy Roberts, Simcock Iain - varhany; Soubor: Sbor Westminsterské katedrály
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony