Zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích

Zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích

Pořad v souvislostech


Zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích
Budeme vysílat

Nádraží Náměšť na Hané
Fortna
Saltatores
Vysílali jsme


Fortna

Zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích

Soběstačný dům
Audioarchiv
12. května 2022 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

je součástí tamního Muzea v přírodě. Nově bude sloužit jako turistické zázemí, depozitáře a prostor pro expozici "Od klásku ke kvásku". O novinkách a plánech promluví a prohlídkové okruhy nabídnou Martina Miláčková a Petr Hlavačka

Muzeum v přírodě v Rymicích na Holešovsku spadá do správy Muzea Kroměřížska. V obci, která má zhruba šest set obyvatel, najdeme původní chaloupky s doškovými střechami, renesanční tvrz, větrný mlýn a hospodářský dvůr.

"Muzeum v přírodě v Rymicích je unikátní areál, protože na jedné straně tady ukazujeme, jak žili prostí lidé – máme tady sedm objektů lidového stavitelství – a na druhou stranu představujeme, jak hospodařila vrchnost. Všechny objekty stojí na svém původním místě. Jediná stavba, která sem byla převezena, je větrný mlýn z nedalekých Bořenovic," uvádí ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková

Petr Hlavačka a Radka RozkovcováNa historii rymických objektů se zeptáme etnografa Petra Hlavačky: "Atmosféra vesnice, kterou se snažíme přiblížit z reálného pohledu, je neopakovatelná, a proto si myslíme, že návštěva muzea potěší všechny generace návštěvníků. Senioři si budou ještě pamatovat, jak hospodařili jejich otcové, ti nejmladší se dozví, jak se žilo v minulosti. Důležité je, aby si toto uvědomil každý návštěvník. A také to, jak se žije dnes – jestli je to správné a v pořádku a jestli není schopen vytvořit nějaký kompromis."


Hospodářský dvůr Muzea v přírodě v RymicíchSlavnostní otevření zrekonstruovaného hospodářského dvora pro veřejnost se uskuteční v sobotu 14. května 2022 v 10 hodin. Pokladna muzea bude nově v hospodářském dvoře. Prohlídkové okruhy budou dva – každý přibližně na 60 minut, jeden nabídne chaloupky na Hejnici a větrný mlýn, druhý zavede zájemce do tvrze a do chaloupek na návsi.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.