Rozhlasový dokument: Ozvěny Čechů a Slováků v Bílých Karpatech

Rozhlasový dokument: Ozvěny Čechů a Slováků v Bílých Karpatech

Pořad v souvislostech


Ozvěny Čechů a Slováků v Bílých Karpatech
Audioarchiv
17. listopadu 2021 Studio Brno Autor: Anna Janošková

V pohraniční oblasti Bílé Karpaty žijí Češi a Slováci dodnes pospolu. Ve folklórně a duchovně živém regionu mluví jejich duše i srdce bez známek politického rozdělení, snad jen hraniční patníky dělí tyto dva státy a jejich obyvatele. Jak důležité je mít svoji národní identitu? A chceme se s ní vůbec vždy chlubit? Není to všechno o něčem jiném?

Ozvěny...Osobní rozhlasový dokument Anny Janoškové odkrývá minulost i současnost životů lidí žijících v pohraniční oblasti Horňácko v Bílých Karpatech. Rozdělení Československa totiž v mnoha ohledech vidí rozdílně, než lidé žijící ve městech. Obyvatelé pohraničí se často necítili ani jako Češi ani jako Slováci a politická situace je poprvé postavila před životní rozhodnutí, pod jaký stát se zaštítí. V tom důsledku se některým vzdálily rodiny a přátelé, jiní přestali věřit politikům a jejich úmyslům.

Věra JanoškováProstřednictvím Věry Janoškové se posluchač dozvídá, jak tamní život vnímá žena, která se do oblasti přistěhovala před více než sedmdesáti lety. Příběh Petera Zelenáka žijícího přímo na hranicích naopak odkrývá rozdělení Československa a jeho rozhodování, zdali je Čechem či Slovákem.

Ozvěny...Dokument autorka natáčela v době, kdy se na místě měly konat dvě regionálně významné události – Setkání Čechů a Slováků na Velké Javořině a Horňácké slavnosti. První akce se zrušila kvůli nepříznivému počasí a druhou v důsledku koronavirové situace nahradil online přenos a setkání místních v úzkém kruhu.

Ozvěny...Pořad natáčela a zpracovala Anna Janošková, na hudbě se podíleli obyvatelé Velké nad Veličkou a příslušníci místních folklorních souborů. O zvukovou režii se postaral Jarda Topinka.