Bohumil Černý: Letošní sezonu věnujeme jedovatým rostlinám

Bohumil Černý: Letošní sezonu věnujeme jedovatým rostlinám

Pořad v souvislostech


Jaro v Botanické zahradě Praha
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv
29. dubna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Jedovatá sezóna. Takový podtitul nese letošní 52. rok provozu Botanické zahrady Praha. Jak bude vypadat? O tom jsme mluvili s jejím ředitelem Bohumilem Černým. Ptali jsme se i na historii tohoto areálu a případné možnosti návštěvy.

Za rok a půl, před kterým jsme v botanické zahradě naposledy natáčeli, se podle Bohumila Černého mnohé změnilo: „Od těch drobnějších věcí, jako je nový informační systém a navigační systém. Máme připravené taky mnohem uživatelsky přívětivější webové stránky. Samozřejmě, že jsme pracovali i na rozvoji vzdělávacích programů. Teď během covidu jsme rekonstruovali řadu expozic. A v neposlední řadě návštěvníci ocení zejména novou restauraci, která se nachází přímo pod skleníkem Fata Morgana.“ Návštěva venkovních prostor Botanické zahrady Praha je nyní možná za dodržení obvyklých epidemiologických nařízení.

Zahrada také myslí na malé návštěvníky. Děti si například mohou osahat různé zvětšeniny plodů nebo navštívit vonnou stezku. Stejně tak jsou prostory a expozice přizpůsobeny seniorům a hendikepovaným a to jak svojí bezbariérovostí, tak speciálně proškolenými průvodci pro nevidomé a podobně.

Letošní 52. sezóna dostala název „Jedovatá“. „Představíme jedovaté rostliny ze všech úhlů pohledu. (…) Řada rostlin je jedovatá nepřímo, člověk je nějak zpracovává a pak mohou být jedovaté. Nebo mohou poškozovat zdraví, to je například tabák,“ popisuje ředitel zahrady a pokračuje „bezesporu budeme věnovat velkou pozornost našim českým jedovatým rostlinám, se kterými se setkáváme denně, a zejména u dětí může hrozit záměna plodů jedovatých rostlin s těmi jedlými.“

Celý rozhovor také o historii botanických zahrad u nás nebo o řízení takovéto instituce poslouchejte v audioarchivu.

foto: Marcela Kopecká, Radio Proglas

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony