Moderátor a učitel Vladimír Kořen: Zázraky přírody? Potkalo mě ohromné štěstí

Moderátor a učitel Vladimír Kořen: Zázraky přírody? Potkalo mě ohromné štěstí

Pozvání do Dopoledne s Proglasem přijal Vladimír Kořen, televizní publicista, moderátor a popularizátor vědy, známý českým divákům především z pořadu České televize Zázraky přírody, pedagog, bývalý starosta Říčan v okrese Praha-východ, manžel a brzy také čtyřnásobný otec. O jeho působení v České televizi, ale i o tom, jaký je učitel a co ho v životě naplňuje, si s naším hostem povídala Kateřina Rózsová.

S nadšením pro věc, s pozitivním přístupem k životu a hlubokou úctou k přírodě. Tak by se dal popsat Vladimír Kořen v rozhovoru s Kateřinou Rózsovou. Jeho obdiv ke všemu živému i neživému podle jeho slov přitom sahá až do útlého dětství. „Jako malý kluk jsem tím vším byl vnitřně velmi pohlcený spolu s knížkou Přírodou krok za krokem. Když přijedu za rodiči na chatu, kde ji ještě mají, tak je vidět, jak každý její list byl desetkrát, dvacetkrát ohmataný špinavýma rukama,“ vzpomíná s úsměvem náš host na začátky svého celoživotního vztahu k přírodě.

V letech 2010 až 2020 zastával úřad starosty města Říčany v okrese Praha-východ. Jeho politická zkušenost do jisté míry působí v kontrastu s jeho nynějším směřováním: „Starostování je obrovský zápřah, kdy trochu zapomenete, že existuje normální život. Ale učitelování ve mně probudilo dětský svět.“ O období v komunální politice ale mluví s úctou a považuje ho za školu života: „Je to ohromná zkušenost – manažerských, komunikačních dovedností, vedení týmu, nebo taky práce s rozpočtem, který dosahuje v současné době k miliardě korun.“

V polovině školního roku 2020/21 Vladimír Kořen nastoupil do školy v Říčanech a předmětů, které v současné době učí, není málo. Najdeme mezi nimi vlastivědu, občanskou výchovu, zeměpis, dějepis, přírodopis nebo fyziku, jak je postupně náš host vyjmenovává a svoji práci přitom popisuje s nadšením, kterým dokáže nakazit své bezprostřední okolí. „V hodinách přírodopisu se děti snažím fascinovat. Ve fyzice teď budeme posílat balón do stratosféry - sami žáci si připravují svůj meteorologický balón, který vypustí do horních vrstev atmosféry. Je to obrovský vzrůšo, které doufám, že ty děti nějakým směrem nasměruje,“ vysvětluje nadšeně Vladimír Kořen.

Za popularizaci vědy a životního prostředí obdržel cenu Česká hlava (nejvyšší české vědecké vyznamenání, přičemž hlavní cíl projektu je popularizace vědy a techniky spolu se zvyšováním všeobecné prestiže těchto oborů, pozn. red.). O svém působení v pořadu České televize Zázraky přírody, který můžeme na televizních obrazovkách pravidelně vídat po dvanáct let a který brzy čeká stý díl, mluví se stejným nadšením jako o své pedagogické praxi: „Pro mě je to životní zázrak, že jsem se dostal k této záležitosti. Mojí klukovské duši se otevřel nebývalý prostor. Ať už jde o velké pokusy na mém těle, kdy se člověk dotkne svých strachů, musí překonávat spoustu věcí a dokázat, že tam ta odvaha je a že to dá, až k těm pokusům, které jsou menší, ale ukazují věci do detailu.“ Není to pouze obsah, který ho podle něj baví a naplňuje, ale také tvůrčí tým, který tento pořad připravuje. „S Marošem (Kramárem) si opravdu rozumím. Naučil mě, co jsem dřív neuměl – má naprosto neskutečný vztah k lidem a má dar, že neumí říkat slova, která by druhého nějak negativně naladila,“ vysvětluje náš host a se smíchem dodává, že zpětná vazba k Zázrakům přírody mu prý pravidelně přichází i po víkendu od jeho žáků.

Jak prožívá náročné pokusy, kterých se v rámci Zázraků přírody účastní, a jak na to nahlíží jeho rodina? Kdo ho inspiroval k obdivu a fascinaci světem? Jaké byl Vladimír Kořen dítě a proč se vydal na učitelskou dráhu? A proč ho jako malého nepřijali do dětského sboru?

Celý rozhovor s Vladimírem Kořenem si poslechněte v našem audioarchivu.