Farářka Sandra Silná: Rituály mi pomáhají k psychické pohodě

Farářka Sandra Silná: Rituály mi pomáhají k psychické pohodě

Pořad v souvislostech


Výročí daguerrotypie
Budeme vysílat

Jan Palach
Dopoledne s Proglasem
Dopoledne s Proglasem
Vysílali jsme

Jan Palach
Dopoledne s Proglasem
Dopoledne s Proglasem
Audioarchiv
7. ledna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Hostem Dopoledne s Proglasem byla farářka Církve československé husitské Sandra Silná.  Popsala, jakým způsobem teď pokračuje v duchovní službě a prozradila, co jí pomáhá zvládnout aktuální vládní opatření.

V úvodu Sandra Silná přiznává, že ji aktuální vývoj pandemie nenechává v klidu. Na druhou
stranu si po téměř roce konečně našla jistý vnitřní rytmus a snaží se dodržovat rituály, aby se udržela v psychické pohodě. Jednou z těchto pravidelných činností je otužování, kterému se věnuje už čtvrtým rokem. „Chodím se koupat ven do řeky, to jsem teď ještě zintenzivnila, takže když to jde, snažím se chodit denně,“ říká Sandra Silná. Také se vydává na dlouhé procházky. Ty využívá k modlitbě a dokonce i ke službě ve svém sboru. Je to totiž téměř jediná příležitost, jak uskutečnit přípravy snoubenců nebo přípravy ke křtu. Další staronovou aktivitou je pro Sandru Silnou studium jazyků. K oprašování hebrejštiny nyní přidala dánštinu. Tu si vybrala kvůli svým sympatiím k Dánsku a sama přiznává, že jiný racionální důvod k tomu nemá, nicméně tento jazyk se jí líbí a baví ji. Studium jazyků je totiž její celoživotní hobby. „Mám tyto rituály, které mi pomáhají. Mám pocit, že den je pak vždy naplněn něčím, co mě vnitřně posouvá a z čeho pak i můžu čerpat pro ostatní,“ dodává. 

V nejtěžší situaci jsou nyní podle Sandry Silné senioři, obzvláště ti, kteří v nedávno ztratili svého partnera. Řekla, že ona sama je bohužel nemůže navštívit, protože by je kvůli ostatním kontaktům vystavovala nebezpečí nakažení. Snaží se tedy alespoň navazovat kontakty telefonicky, protože cítí, že na společnost opravdu doléhá stres z osamělosti a sociální izolace.

Celý rozhovor je k dispozici v audioarchivu.

foto: Lenka Hatašová (díky za laskavé svolení!), Facebook/Sandra Silna