Psycholog Špok: Pandemie nás proměňuje celospolečensky, kulturně i psychologicky

Psycholog Špok: Pandemie nás proměňuje celospolečensky, kulturně i psychologicky

Pořad v souvislostech


Dopoledne s psychologem
Budeme vysílat

Svatý Václav včera a dnes
Svatý Václav včera a dnes
Nejekologičtější sekačka na trávu
Vysílali jsme


Svatý Václav včera a dnes

Ohlédnutí za návštěvou papeže Františka na Slovensku

Naďa Konvalinková
Audioarchiv

S novým rokem jsme spojovali naděje na to, že přijde očkování a pandemie naopak postupně odejde. První dny nového roku však spíše ukazují na to, že vyhráno nemáme a pandemie nás ohrožuje stále. Co dál? Co s námi udělal předchozí rok? Jak nabrat sílu jít dál? Jak se vyrovnávat se ztrátami? O tom v dnešním Dopoledni s Proglasem s Kateřinou Rózsovou hovořil psycholog a publicista Dalibor Špok, který se mimo jiné zamýšlel na tím, jak nás současná situace promění. 

„Proměna hodně záleží na našem postoji, jak se rozhodneme tuto situaci vnímat. Není to jen o okolních vlivech, ale právě i o vnitřním nastavení a rozhodnutí, zda se chceme jen zabývat omezeními a dalšími negativy,“ upozornil ve vysílání Proglasu psycholog Špok, který i na svých webových stránkách nabízí konkrétní rady, jak psychicky zvládnout omezení a stres související s epidemií koronaviru.

Mezi širší dopady pandemie řadí její transformativní potenciál, který sníží naši přílišnou jistotu, nebo možná až pýchu, že vše máme ve svých rukou.  „U mnohých lidí to pomůže k uvědomění si, že svět je globalizovaný.  Nejen ekonomicky, ale ve všech směrech a vztazích, ve všem pozitivním i negativním,“ řekl psycholog a jako příklad uvedl, že končí odstup od problému, který se týká těch druhých, „každý problém druhého, i třeba třetího světa, je dnes i náš problém. To jsme si nyní mohli zažít.“ 

V našem audioarchivu si můžete poslechnout celý pořad, v kterém se zamýšlel také o psychologických dopadech pandemie na jedince. 

foto: FB Dalibora Špoka