Jan Čenský: Potlesk je pro herce dopingem. Chybí mi kontakt s diváky

Jan Čenský: Potlesk je pro herce dopingem. Chybí mi kontakt s diváky

Pořad v souvislostech


Jan Čenský
Budeme vysílat

Na pomezí astronomie a víry
Dopoledne s Proglasem
Dopoledne s Proglasem
Vysílali jsme


Nové vedení Českobratrské církve evangelické

Nové vedení Českobratrské církve evangelické

Církev jako bezpečné místo - s P. Hansem Zollnerem o ochraně před zneužíváním
Audioarchiv

Herec, dabér a moderátor Jan Čenský dnes navštívil pořad Dopoledne s Proglasem. Mimo jiné potvrdil, že ho dodnes mnozí milovníci pohádek oslovují princi. S Kateřinou Rózsovou mluvil o svých zážitcích před kamerou, podpisu petice Několik vět a také respektu mezi hereckými generacemi.

V květnu oslavil kulatých 60 let. "U nás se to tak sešlo, otec v březnu oslavil 90 let, dokonce synovec měl 30. Tak jsme udělali takovou oslavu 30-60-90. Uvědomil jsem si, že člověk nezastaví čas a neměl by lpět na maličkostech," říká s úsměvem Čenský.

V minulosti bydlel v bytě na pražském Smíchově, ve kterém vyrůstal i jeho otec, ale kvůli neshodám s majitelem se musel vystěhovat. "Vyrůstal jsem v Orlických horách, takže je mi stejně bližší les a voda než ruch velkoměsta. Úplně náhodou jsme našli na Benešovsku místo a postavili jsme dům na zelené louce. Je mi tam dobře na těle i na duchu," přiznává herec a moderátor.

Rád hraje před publikem. Při nedávné online konferenci si uvědomil, že mu chybí přímý kontakt s diváky. "Hrozné je, že se nedíváte do očí, koukáte na kameru. Většinou se lidi nedívají do očí, dívají se někam dolů. Jsem ze staré školy. Já tohle prostě neumím. Potřebuji si sednout face to face," vysvětluje.

Na otázku, jestli k němu mladší herečtí kolegové cítí respekt, Jan Čenský odpovídá: "Já mám pocit, že mají strašný respekt. Já jsem zarostlý a jde ze mě teď strach. Občas se mě bojí oslovit. To je báječné. Užívám si to."

V roce 1989 podepsal petici Několik vět. Proč to udělal? "Souhlasil jsem s tím a připadalo mi to správné a přirozené," přiznává. V tu chvíli se nebál ztráty práce. " Byl jsem dokonce pyšný. Nepřemýšlel jsem v ten moment nad tím, co by to mohlo způsobit," dodává Čenský.

Celý rozhovor s Janem Čenským si můžete poslechnout u nás v audioarchivu

foto: Kateřina Rózsová, Radio Proglas, 2021

NyníKomorní hudba
Skladba: Trio pro dvoje housle a violu opus 35 "Londýn" - Poco maestoso; Autor: Ysaye Eugéne; Sóla: Szederkenyi Nandor, Riehle Marianne - housle,  Radič Milan - viola
02:00Z archivu slovesných...
02:25Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony