O Centru postcovidové péče s Mikulášem Skálou

Jedno z mála speciálních Center postcovidové péče v naší republice vzniklo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. O jeho činnosti jsme si povídali s pneumologem a vedoucím výzkumu následků Covid-19 Mikulášem Skálou.
Centrum podle Mikuláše Skály vzniklo jako reakce na situaci, kdy více jak milion obyvatel prodělal prodělal Covide-19. „To onemocnění je nové a nám nezapadá do té běžné struktury péče, jaká byla doposud zavedena. A pokud nechceme, aby v péči byl chaos a lidi byli zoufalí a nevěděli, na koho se mají obrátit, (…) je potřeba tu péči nějak strukturalizovat,“ vysvětluje a dodává, že vznik centra je důležitý i pro obvodní lékaře a specialisty, kteří nyní budou přesně vědět, na koho se v případě potřeby obracet.
Primárně je tato instituce určena pro pacienty, kteří trpí některým ze symptomů postcovidového syndromu i tři měsíce po prodělaném onemocnění. „Většina pacientů s covidem prodělá nějakou formu (virového) zápalu plic (…) je potřeba si říct, že zápal plic je těžké onemocnění a ten organismus to vyčerpá (…) a je zcela normální, že trvá řadu týdnů i měsíců, než se dostane zpátky do své kondice. (…) Pokud se stav zlepšuje, je to normální průběh. Může to opravdu trvat měsíc, dva, tři měsíce i o něco déle. Pokud se obtíže nemírní nebo se objevují (po třech měsících) obtíže nové, potom hrozí, že pacient má postcovidový syndrom, a měl by být vyšetřen,“ popisuje pneumolog.
V případě přetrvávajících potíží bychom se podle Mikuláše Skály měli nejprve obrátit na svého obvodního lékaře, který provede základní vyšetření a na základě výsledků může doporučit návštěvu Centra postcovidové péče. Podrobnější informace také můžeme získat na webu Centra postcovidové péče Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Celý rozhovor společně s dalšími pořady na téma Rok s covidem poslouchejte v audioarchivu.
Foto: Mikuláš Skála, archiv hosta