Ondrej Remiáš: Divadlo má rozproudit otázky a debatu

Ondrej Remiáš: Divadlo má rozproudit otázky a debatu
8. června 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

V srpnu 2015 se stal ředitelem Horáckého divadla Jihlava. Co se za oněch šest let podařilo? Naplnily se plány, které měl při vstupu do ředitelské funkce? Jaké nové výzvy před Horáckým divadlem v současnosti stojí? A na co se mohou diváci těšit v letošní sezóně?

Na otázku, jak se rodák ze slovenských Nových Zámků dostal do Jihlavy, pan Remiáš s úsměvem odpovídá: „Autobusem,“ a dodává: „S manželkou jsme žili v Brně a potom přišla tato výzva. Zezačátku jsem byl opatrný, skeptický, ale nakonec jsem se přihlásil do výběrového řízení a potom to už šlo nějakým takovým velkým rychlíkem. I to výběrové řízení i těch šest let, co jsem tu, uběhlo velmi velmi rychle. Jak to nazvat? Náhoda? Osud? Příležitost? Těžko se mi to specifikuje.“

Ředitele Horáckého divadla v poslední době obzvlášť potěšila nominace na cenu Divadlo roku za rok 2020, nicméně má radost z každého dobrého představení a z každé reakce lidí. Tyto reakce dle pana Remiáše ani nemusí být příznivé, protože divadlo má reflektovat to, co se děje, má dávat otázky. „Pokud divadlo rozproudí otázky, debatu a člověk má chuť se o tom bavit, tak vím, že je to správně,“ popisuje.

Momentálně se divadlo soustředí na zvládnutí opětovného rozjezdu svého provozu. „Teď máme za sebou první představení (po rozvolnění opatření, pozn. red.). Byli jsme na festivalu Divadelní svět Brno, kdy jsme hráli po půlroce, a bylo to pro nás velmi radostné a na druhé straně jsme se hledali, zda jsme tam správně,“ popisuje Ondrej Remiáš a pokračuje: „Ještě o Vánocích jsme naplánovali takovou krásnou věc na léto, a sice turné se Švejkem. Ta kniha má od vydání sto let a autor knihy je nejpřekládanější v ČR. (…) Tak jsme naplánovali turné po těch lokalitách, které jsou v knize. To znamená, že začneme v Praze a končit jsme měli v Sarajevu, nebo na Ukrajině. V té době jsme byli optimisté, že v létě bude všechno v pořádku. Až tak v pořádku to není, ale tato tour nás čeká. Začínáme 1. července na Palmovce, pak jedeme přes Slovensko a končíme v Sarajevu. Doufám, že těch lokalit stihneme co nejvíce,“ uzavírá náš host.

Jak divadlo pomáhalo při pandemii nemocnicím a domovům důchodců? A jaké aktivity nabízí divadlo dětem? Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

Foto: Pavel Hejný, publikováno se souhlasem

NyníPísně
Píseň: Nátoníčko (2020); Interpret: Ženský sboreček Nivnička; Album: Ženský sboreček Nivnička: Můj milý
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony