P. Pavel Rostislav Novotný: Hasič je v prvé řadě člověk, není stroj

P. Pavel Rostislav Novotný: Hasič je v prvé řadě člověk, není stroj

Pořad v souvislostech


Sv. Florián a jeho pomocníci
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv
4. května 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Kněz pověřený duchovní službou u složek IZS ČR byl u příležitosti svátku sv. Floriána hostem Dopoledne s Proglasem. Proč je sv. Florián patronem hasičů? A hlásí se vůbec hasiči k jeho odkazu?

„Svatý Florián nebyl prvním hasičem, jak si mnohdy myslí děti i dospělí. Svatý Florián byl vojákem z povolání. Narodil se v polovině 3. století n.l. a byl správcem římské provincie Noricum (dnešní Dolní Rakousko),“ popisuje Pavel Novotný a pokračuje: „Když se dozvěděl, že křesťané jsou pronásledováni pro svoji víru (…) jako velitel se hrdě přihlásil ke křesťanství, i když věděl, že jeho kariéra končí, že vlastně to, co budoval, pro víru ztratí. (…) Právě sv. Florián, i když je vojákem, se stal patronem hasičů právě pro tento ideál velitele, který se stává otcem pro své podřízené.“

Podle našeho hosta se dodnes hasiči k odkazu sv. Floriána hrdě hlásí stejně jako ke křesťanským hodnotám. „Oni často žijí desatero, akorát že o tom neví. Ale hasiči vždycky kladli důraz na dar života, dar víry. Bez té víry by nebyli schopni druhým pomáhat. (…) Když je nějaké setkání, kolikrát mi řeknou: ‚Otče, my jsme nevěřící, ale jsme hrdí na to, že jsme tady s vámi na mši svaté.‘“ popisuje P. Novotný.

Duchovní a pastorační služba mezi hasiči vznikla jako přirozená potřeba lidí, aby tyto duchovní hodnoty byly rozvíjeny. Pavel Rostislav Novotný doplňuje, že k této službě patří pomoc při řešení pracovních i osobních záležitostí, pomoc při řešení životních situací, posttraumatická péče i setkávání s mládeží. „Někdy si společnost myslí, že hasič je na všechno proškolen a že je de facto nějakým strojem, ale je to v prvé řadě člověk,“ uzavírá P. Novotný.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

foto: archiv hosta, použito se svolením farnosti Křtiny

NyníPísně
Píseň: Bílá vrána (2020); Interpret: Hampacher Roman; Album: Hampacher Roman: Live Radio Proglas 2020
03:00Hrajte, kapely!
03:58Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony