Redaktoři křesťanských médií: Výzva „Pojď a podívej se“ je základem novinářského řemesla

Redaktoři křesťanských médií: Výzva „Pojď a podívej se“ je základem novinářského řemesla

Pořad v souvislostech


Světový den sdělovacích prostředků
Audioarchiv
14. května 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Výzvy blížícího se Světového dne sdělovacích prostředků jsme otevřeli v pořadu Dopoledne s Proglasem. U mikrofonu byli ředitel Radia Proglas Martin Holík, šéfredaktor Radia Proglas Pavel Mikšů a šéfredaktorka Katolického týdeníku Kateřina Koubová.

„Tady ta slova jsou podle mě základem novinářského řemesla a ten list dále připomíná, že ta výzva je někdy oslyšena, že není využívána. Ale bez tohohle kontaktu s konkrétním děním vlastně postrádají media obecně smysl. Protože udělat to od stolu z nějaké agenturní informace – vždy a jen pouze – lze s mnohem menšími náklady, proto by bylo zbytečné si platit media bez vlastních reportéru, zpravodajů,“ uvádí Pavel Mikšů.

Kateřina Koubová rozvíjí papežovu výzvu, aby si novináři prošoupali podrážky: „Jsou dva typy novinářů. Dejme tomu, že vyrazí na akci a pak se vrátí. Jeden je nasátý jako houba tím vším, co viděl a zažil, a dokáže to ze sebe dostat do textu, mluveného projevu, do reportáže. A jiný je jako ta plovací panenka, kterou známe z dětství, prostě plaváček, na kterém utkví dvě kapky a nedokáže to do té reportáže dát. Takže nejde jenom o to prošoupat si podrážky, což je důležité, protože bychom se proměnili ve statistickou ročenku. Je třeba vyrazit mezi lidi a zároveň se jich dotýkat, mluvit s nimi a umět upozadit sám sebe.“

Martin Holík dodává, že často očekáváme, že na světě je dostatek novinářů, kteří „něco o někom řeknou“. To ale nemusí být vždy pravda. „Skutečnost je taková, že pokud tam nebude třeba jeden odvážný, jeden jediný novinář, třeba v Myanmaru nebo Severní Koreji, tak nevíme vůbec nic. A když tak bude jeden, všichni od něj budou opisovat. Nemají jinou možnost. A potom se nebezpečí, že bude tento novinář protežován nebo chráněn režimem a může podlehnout, že nebude tak spravedlivý, jak by mohl být, čili je to řemeslo vrcholně důležité a také velice odpovědné,“ popisuje.

Celý rozhovor o výzamu křesťanských medií i o úskalích snahy o rychlost zpravodajství poslouchejte v audioarchivu.

foto: Pavel Šaněk, Radio Proglas