Redaktoři křesťanských médií: Výzva „Pojď a podívej se“ je základem novinářského řemesla

Redaktoři křesťanských médií: Výzva „Pojď a podívej se“ je základem novinářského řemesla

Pořad v souvislostech


Světový den sdělovacích prostředků
Budeme vysílat

Marie Rottrová, první dáma českého soulu
Španělská synagoga
Španělská synagoga
Vysílali jsme


Marie Rottrová, první dáma českého soulu

Národní zemědělské muzeum

Národní zemědělské muzeum
Audioarchiv
14. května 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Výzvy blížícího se Světového dne sdělovacích prostředků jsme otevřeli v pořadu Dopoledne s Proglasem. U mikrofonu byli ředitel Radia Proglas Martin Holík, šéfredaktor Radia Proglas Pavel Mikšů a šéfredaktorka Katolického týdeníku Kateřina Koubová.

„Tady ta slova jsou podle mě základem novinářského řemesla a ten list dále připomíná, že ta výzva je někdy oslyšena, že není využívána. Ale bez tohohle kontaktu s konkrétním děním vlastně postrádají media obecně smysl. Protože udělat to od stolu z nějaké agenturní informace – vždy a jen pouze – lze s mnohem menšími náklady, proto by bylo zbytečné si platit media bez vlastních reportéru, zpravodajů,“ uvádí Pavel Mikšů.

Kateřina Koubová rozvíjí papežovu výzvu, aby si novináři prošoupali podrážky: „Jsou dva typy novinářů. Dejme tomu, že vyrazí na akci a pak se vrátí. Jeden je nasátý jako houba tím vším, co viděl a zažil, a dokáže to ze sebe dostat do textu, mluveného projevu, do reportáže. A jiný je jako ta plovací panenka, kterou známe z dětství, prostě plaváček, na kterém utkví dvě kapky a nedokáže to do té reportáže dát. Takže nejde jenom o to prošoupat si podrážky, což je důležité, protože bychom se proměnili ve statistickou ročenku. Je třeba vyrazit mezi lidi a zároveň se jich dotýkat, mluvit s nimi a umět upozadit sám sebe.“

Martin Holík dodává, že často očekáváme, že na světě je dostatek novinářů, kteří „něco o někom řeknou“. To ale nemusí být vždy pravda. „Skutečnost je taková, že pokud tam nebude třeba jeden odvážný, jeden jediný novinář, třeba v Myanmaru nebo Severní Koreji, tak nevíme vůbec nic. A když tak bude jeden, všichni od něj budou opisovat. Nemají jinou možnost. A potom se nebezpečí, že bude tento novinář protežován nebo chráněn režimem a může podlehnout, že nebude tak spravedlivý, jak by mohl být, čili je to řemeslo vrcholně důležité a také velice odpovědné,“ popisuje.

Celý rozhovor o výzamu křesťanských medií i o úskalích snahy o rychlost zpravodajství poslouchejte v audioarchivu.

foto: Pavel Šaněk, Radio Proglas

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Missa Bell Amfitrit altera - Agnus Dei; Autor: Lasso Orlando di; Dirigent: o´Donnell James; Sóla: Timothy Roberts, Simcock Iain - varhany; Soubor: Sbor Westminsterské katedrály
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony