Rok s covidem v kulturní karanténě

Jaký dopad měl rok s covidem na umělce? Řada z nich pracuje bez stálého angažmá a přišla tak o možnost výdělku. Světově úspěšný český hornista Radek Baborák byl jedním z prvních, kdo na tuto situaci zareagoval. Zamířili jsme také za herci a herečkami z oceňovaného Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Jak se úspěšná scéna vyrovnává s tím, že řadu měsíců běžný divadelní provoz stojí? Na to jsme se ptali ve speciálním vydání pořadu Dopoledne s Proglasem tiskového mluvčího a herce Slováckého divadla Josefa Kubáníka.
„Když byl ten první lockdown, tak možná jako mnozí jiní jsme byli s dětmi doma, hráli jsme hry, sledovali jsme filmy, bylo to fajn, ale začínalo být jasné, že něco je špatně a začínali jsme si volat a ptát se, co bude. A začínali jsme škrtat ty plánované koncerty,“ popisuje Radek Baborák vývoj situace na jaře loňského roku. Zanedlouho pak zaznamenal sbírkovou iniciativu německých orchestrů, do jejíhož čela se postavil šéfdirigent Berlínských filharmoniků a německá ministryně kultury. Radek Baborák vyčkával, zda se podobná iniciativa objeví i u nás, nicméně po měsíci čekání a po poradě s kamarády a kolegy založil sbírku sám.
Tímto krokem se podařilo pomoci 123 žadatelům o podporu z řad hudebníků na volné noze, kterých je podle světově uznávaného hornisty v Česku více, než je na první pohled zřejmé. „V českém hudebním světě je to provázané. Někdo trošku učí, trošku hraje sólově, trošku hraje komorní hudbu, pak chodí někam natáčet do studia (…) máme tady málo solitérů, kteří se věnují jenom sólové kariéře, u nás je potřeba kombinace,“ upřesňuje.
Nyní probíhá druhá sbírka, zaměřená především na podporu rodin umělců OSVČ na rodičovské.
Stejně jako na hudebníky dopadla omezení na divadelní soubory. „Působí to katastrofu,“ uvádí herec a tiskový mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník a pokračuje: „My jsme na tuto situaci – nikdo ve společnosti, nejenom my herci – nebyli připraveni. A najednou, když jste postaveni do situace, že to, co děláte celý svůj profesní život, to znamená, že dopoledne zkoušíte a večer hrajete pro diváky a půlku vám z toho někdo sebere (…) je to opravdu vnitřní katastrofa. My jsme z toho čím dál víc frustrovaní.“
To nicméně divadlu nebrání v celé řadě dalších aktivit. Jednou z nich byla loňská akce s názvem Jako na zavolanou. „Ta vycházela z toho, že jsme si uvědomovali, jak jsou z té situace nešťastní a nervózní naši senioři. Oslovili jsme naše diváky (…) aby nám dávali kontakty na své blízké seniory, kterým by udělalo radost, kdybychom si s nimi popovídali,“ říká Josef Kubáník s tím, že s jednou seniorkou takto komunikuje dosud.
Slovácké divadlo je možné podpořit akcí Za padne nepadnem, kdy je možné si zakoupit za symbolickou částku 50 Kč vstupenku na představení, které neproběhne. „Nejde ani tak o peníze (…) je důležitá ta podpora, že na sebe myslíme a že si takto tu podporu potvrzujeme,“ uzavírá tiskový mluvčí.
Celý rozhovor s hornistou Radkem Baborákem a hercem a tiskovým mluvčím Slováckého divadla Josefem Kubáníkem poslouchejte v audioarchivu.