S Jaroslavem Štefkem o Euroregionu Glacensis a česko-polské spolupráci

S Jaroslavem Štefkem o Euroregionu Glacensis a česko-polské spolupráci

Pořad v souvislostech


25 let Eurogionu Glacensis
Budeme vysílat

Marie Rottrová, první dáma českého soulu
Španělská synagoga
Španělská synagoga
Vysílali jsme


Marie Rottrová, první dáma českého soulu

Národní zemědělské muzeum

Národní zemědělské muzeum
Audioarchiv
31. března 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Euroregion Glacensis letos slaví 25 let své existence. Zahrnuje především polské Kladsko a přilehlé české území krajů Královéhradeckého, Pardubického a částečně Olomouckého. O oblastech činnosti euroregionu, jeho historii i budoucnosti jsme hovořili se sekretářem sdružení Jaroslavem Štefkem.

Jak již celý název sdružení – Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis – napovídá, jedná se o instituci, která sdružuje města, obce a kraje a podporuje přeshraniční spolupráci. Na česko-polské hranici se nachází celkem šest euroregionů. Název regionu Glacensis, česky Kladsko, odkazuje na to, že se jedná region ležící na území právě této historické oblasti.

„Na začátku byly (oblastmi působnosti) hraniční přechody, turistické stezky. Dnes po vstupu do Schengenského prostoru se posouváme dál a řešíme infrastrukturu, dopravní komunikace a díky tomu, že česko-polské pohraničí je hodně turistické, hornaté, cestovní ruch je jednou z hlavních oblastí spolupráce,“ uvádí sekretář spolku Jaroslav Štefek a dodává, že spolupráci navazuje například i integrovaný záchranný systém.

Konkrétní projekty, kterými se Euroregion Glacensis momentálně zabývá, jsou mimo jiné i Česko-polská Hřebenovka - východní část, která rozvijí turistické stezky a stavbu rozhleden, nebo projekt Tajemství vojenského podzemí. „Podařilo se nám zkontaktovat pevnostní objekty nejen na české, ale i na polské straně a je velice zajímavé pozorovat, jak rozdílné jsou to věci, za jak rozdílným účelem byly zřízeny. (…) Díky tomu byl zpřístupněn jeden z největších dělostřeleckých objektů, který dosud byl veřejnosti uzavřen.“ popisuje náš host.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

foto: archiv Radia Proglas