Na dřeň s bývalým vězněm: První den na Mírově jsme si s klukama řekli „tak tady zhebnem”

Na dřeň s bývalým vězněm: První den na Mírově jsme si s klukama řekli „tak tady zhebnem”

Pořad v souvislostech


S Františkem o životě ve vězení
Audioarchiv
7. října 2021 Na dřeň Autor: Marie Moreno

František byl ve vězení dvakrát. Poprvé za mřížemi strávil 8 let, podruhé bezmála 10. Tato doba navždy poznamenala nejen jeho vlastní život, ale i životy jeho nejbližších. Sám říká, že padl na samé dno. Dnes má spokojenou rodinu, práci, která ho baví, a uvažuje o studiu teologie. Rozhovor o naleznutí Boha na místě, kde by ho málokdo čekal, o nejtěžších životních mometech a pádech, ale i o odpuštění a nových začátcích.

Ti slabší to mají ve vězení samozřejmě těžší. Hrubá síla tam sehrává významnou roli,” popisuje František krutou realitu života za mřížemi, kterou na vlastní kůži zažil, když se tam ve svých 21 letech ocitl poprvé.

Po propuštění vše vypadalo zprvu velmi nadějně. František si našel partnerku a podle svých slov se cítil  jako v ráji”. Netrvalo to však dlouho a opět se zapletl do kriminální činnosti. Tentorát ho jako recidivistu odsoudili na 13 let bezpodmínečně. Jednoho dne s před naším domem vynořilo šest policejních vozů zásahové jednotky. Když mě tehdy spoutaného dovedli domů, kde moje žena seděla za stolem a plakala, věděl jsem, že je konec, že jsem všechno zničil, rozdupal a pošlapal,” vzpomíná na okamžik, který má stále před očima.

V rozhovoru přiznává, že tehdy prožíval nejtěžší chvíle svého života. Po dvou měsících ve vazbě jsem se rozloučil se životem,” popisuje František moment, kdy pomýšlel na sebevraždu.

Zlomovým okamžikem ve Františkově příběhu bylo setkání s vězeňským kaplanem Otto Brochem. Jeho cesta k Bohu však nebyla vůbec snadná. Jak sám říká, trvalo dlouho, než Boží působení padlo na úrodnou půdu.

I po tom všem, co má za sebou, má dnes František radost ze života, žije spokojeným rodinným životem a je vděčný za vše, co díky Bohu nalezl. „Dnes si vážím života, zdraví, rodiny i každého nového dne. Chtěl bych vrátil pánu Bohu to, čeho se mi díky němu dostalo, chtěl bych být užitečný a zahladit tak vše, co jsem způsobil.”

Jak se stalo, že uvěřil v Boha? Co bylo pro něj ve vězení nejtěžší? A dokázal sám sobě odpustit? Františkův silný příběh poslouchejte ve čtvrtek v 16:00 v pořadu Na dřeň, kde si s ním bude povídat redaktorka Marie Moreno. Pořad si můžete pustit také v podcastových aplikacích.

074709_05_519142

NyníDuchovní hudba
Skladba: Symfonie číslo 8 G dur - v úpravě pro varhany sólo - Allegretto grazioso; Autor: Dvořák Antonín; Sóla:  Bárta Aleš - varhany
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Tichá pošta (Rádio 7)

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.