Na dřeň s Karlem Patákem: Kéž by nebylo o čem psát

Na dřeň s Karlem Patákem: Kéž by nebylo o čem psát

Pořad v souvislostech


S Karlem Patákem
Budeme vysílat

S Ottou Brochem
S Ottou Brochem
S Michaelou o síle přímluvné modlitby
Vysílali jsme


S Eliškou Podzimkovou

S Eliškou Podzimkovou

O víře s redaktory podcastu
Audioarchiv
25. února 2021 Na dřeň Autor: Ondřej Havlíček

Karel Paták vedle své práce specializovaného zdravotního bratra provozuje už několik let také facebookovou stránku Visegrádský jezdec. Rozhovor s ním nabízí pohled do přemýšlení člověka, který podle vlastních slov ovlivňuje měsíčně statisíce lidí. Proč se rozhodl bránit demokracii a právní stát? A jak klikatá byla jeho cesta k poznání, že pro světlejší budoucnost musí sám přiložit ruku k dílu?

„Chodili jsme podél dálnice sbírat plechovky od Coca-Coly a vystavovali jsme si je jako trofeje v obyváku,“ vzpomíná Paták na absurdní dobu normalizace, během které v Československu vyrůstal. Z jeho pozdějších slov je zřejmé, že se mládím stráveným v totalitní společnosti cítí silně poznamenán a vidí v tom i jednu z příčin chování mnoha lidí v současnosti.

Stav veřejného dění ho začal opět trápit před dvaceti lety, v době opoziční smlouvy. Závodil v té době na kole, na trénincích trávil mnoho času a jak sám říká, právě chvíle na kole, kdy má člověk čas přemýšlet, ho k hlubším úvahám o stavu země přivedly.

„Každý člověk by měl sebrat zodpovědnost za zemi, ve které žije. Někdo se stará o veřejnou zeleň, někdo dělá skaut. Já jsem se v tomhle našel (ve správě facebookové stránky Visegrádský jezdec, pozn. red.) a baví mě to. Můžu lidem říkat, co je problém a proč,“ popisuje muž vystupující dlouhodobě pod značkou Visegrádský jezdec. „Promlouvám až ke dvěma milionům lidí měsíčně.“

Poslechněte si celý rozhovor z cyklu Na dřeň a dozvíte se, jak Karel Paták vnímá zodpovědnost, která se s vlivem na velké množství lidí pojí, co pro něj znamená vlastenectví nebo demokracie nebo co by poradil svému dvacetiletému já. Reprízu pořadu Na dřeň laďte v sobotu 27. února v 16:55 na vlnách Proglasu nebo si spusťte kdykoliv ve všech podcastových aplikacích.

foto: archiv

NyníPísně
Píseň: Rootsman Greeting (2020); Interpret: Livingstone Dandy; Album: Livingstone Dandy: They Call Us Legends
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony