Na dřeň s Karlem Patákem: Kéž by nebylo o čem psát

Karel Paták vedle své práce specializovaného zdravotního bratra provozuje už několik let také facebookovou stránku Visegrádský jezdec. Rozhovor s ním nabízí pohled do přemýšlení člověka, který podle vlastních slov ovlivňuje měsíčně statisíce lidí. Proč se rozhodl bránit demokracii a právní stát? A jak klikatá byla jeho cesta k poznání, že pro světlejší budoucnost musí sám přiložit ruku k dílu?
„Chodili jsme podél dálnice sbírat plechovky od Coca-Coly a vystavovali jsme si je jako trofeje v obyváku,“ vzpomíná Paták na absurdní dobu normalizace, během které v Československu vyrůstal. Z jeho pozdějších slov je zřejmé, že se mládím stráveným v totalitní společnosti cítí silně poznamenán a vidí v tom i jednu z příčin chování mnoha lidí v současnosti.
Stav veřejného dění ho začal opět trápit před dvaceti lety, v době opoziční smlouvy. Závodil v té době na kole, na trénincích trávil mnoho času a jak sám říká, právě chvíle na kole, kdy má člověk čas přemýšlet, ho k hlubším úvahám o stavu země přivedly.
„Každý člověk by měl sebrat zodpovědnost za zemi, ve které žije. Někdo se stará o veřejnou zeleň, někdo dělá skaut. Já jsem se v tomhle našel (ve správě facebookové stránky Visegrádský jezdec, pozn. red.) a baví mě to. Můžu lidem říkat, co je problém a proč,“ popisuje muž vystupující dlouhodobě pod značkou Visegrádský jezdec. „Promlouvám až ke dvěma milionům lidí měsíčně.“
Poslechněte si celý rozhovor z cyklu Na dřeň a dozvíte se, jak Karel Paták vnímá zodpovědnost, která se s vlivem na velké množství lidí pojí, co pro něj znamená vlastenectví nebo demokracie nebo co by poradil svému dvacetiletému já. Reprízu pořadu Na dřeň laďte v sobotu 27. února v 16:55 na vlnách Proglasu nebo si spusťte kdykoliv ve všech podcastových aplikacích.
foto: archiv