Na dřeň s Milanem Tesařem: Proč některé věci říct můžu, a jiné ne?

Na dřeň s Milanem Tesařem: Proč některé věci říct můžu, a jiné ne?

Pořad v souvislostech


S Milanem Tesařem
Audioarchiv
28. května 2020 Na dřeň Autor: Anežka Wiewiorková

Ty nikdy nekladeš lidem otázky, řekla mu jedna Švýcarka, a Milan Tesař se možná poprvé v životě zamyslel nad tím, že se trochu odlišuje. Dnes je uznávaným hudebním publicistou, který natáčí rozhovory s lidmi z celého světa, a pokládáním otázek se živí.

Jak je možné, že člověk, pro kterého je běžná komunikace někdy opravdu náročná, se za mikrofonem úplně promění? „Moje přirozená povaha je, že se neptám. S nadsázkou říkám, že dělat profesionální rozhovory je pro mě jediná možnost, jak si s lidmi popovídat,“ usmívá se Milan, pro kterého je těžké začít spontánní rozhovor nebo mluvit jen tak o ničem. Mikrofon všechno mění: za ním se vyznačuje sebejistým, v rozhlasu vytrénovaným hlasem. Ani byste nevěřili, že mu ještě jako studentovi řekli, nemůžeš moderovat, protože huhňáš. „Vedlo mě to k tomu, že jsem začal cíleně pracovat na tom, jak mluvím. Někdy je opravdu důležité slyšet něco negativního.“

hansard

V běžné komunikaci Milanovi někdy život ztěžují konvence. Proč by například nemohl lidem říct, že jim to nesluší, pokud je to pravda? „Přišlo mi to vždycky jako nespravedlnost: proč některé věci říct můžu a jiné ne? Možná nad tím moc přemýšlím a snažím se všechno zdůvodnit, zatímco něco se prostě dělá proto, že je to součást konvence.“

milanS hudebním redaktorem Radia Proglas jsme si povídali také o tom, jak moc v životě spoléhá na logiku, a že se spontánními rozhodnutími mu pomáhají hodinky. Nebo o tom, na co může být člověk v životě opravdu hrdý. Přišla řeč i na vztah k Bohu. „Možná to zní troufale, ale snažím se povídat si s ním. Jestli mi odpovídá? Nevím, tuším, že snad ano,“ přiznává Milan.

Pochybuje někdy o tom, jestli je na správném místě? Jak se seznámil se svou ženou? Dá se víra v Boha uchopit hlavně rozumem? A jak s tím souvisí Aspergerův syndrom? Rozhovor s Milanem Tesařem vysíláme 28. května, ale najdete jej taky v podcastových aplikacích.

Spotify,Google Podcasts,Apple Podcasts nebo Soundtier

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde

Foto: archiv Milana Tesaře

NyníPísně
Píseň: Rorate coeli (2021); Interpret: Strážnická cimbálová muzika Danaj; Album: různí: Kostelní písně ze Znorov
21:30Čtení na pokračování
21:47Písně
22:00Radioreport
22:30Živý růženec (bolestný)
23:10Duchovní hudba
23:50Duchovní slovo

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.