Na dřeň s Pavlem Gruberem: Říkají nám „lékaři teroristů“

Na dřeň s Pavlem Gruberem: Říkají nám „lékaři teroristů“
4. března 2020 Na dřeň Autor: Ondřej Havlíček

Po osmi a půl letech ve funkci opustí k poslednímu březnu židli šéfa českých Lékařů bez hranic. Ač sám nemá zdravotnické vzdělání, řídí tuzemskou pobočku jedné z nejznámějších humanitárních organizací na světě, která poskytuje rychlou a profesionální lékařskou péči především v místech válečných konfliktů. Pavel Gruber o své práci tvrdí, že v ní především našel smysl.

„Vždycky pro mě bylo zajímavé, že pracuji s nesmírně zajímavými a inspirativními lidmi, což je strašně příjemná věc,“ odpovídá Gruber na otázku, co mu jeho práce po dlouhých letech ve funkci přináší. „Nemůžete upadnout do stereotypu, lidé se točí a neustále se otvírají nové úhly pohledu a nové otázky.“

Zaměřili jsme se společně také na palčivé otázky nezávislosti, nestrannosti a neutrality – tří principů práce Lékařů bez hranic, díky kterým se dostávají i tam, kam mají jiné organizace cestu zavřenou. „Pokud je někdo zraněný, tak má právo být ošetřen a je úplně jedno, jestli je zelený nebo modrý, věří v to nebo v to, je z té nebo z té strany. V tu chvíli je to prostě pacient,“ říká Gruber v souvislosti s častými nařčeními z různých stran, že Lékaři bez hranic nerozdělují pacienty podle příslušnosti k jedné nebo druhé straně.

Mluvit budeme i o jeho pozici ředitele velké organizace. „Jedním z předpokladů našeho úspěchu je vnitřní diskuze. Když chce někdo říct nějakou myšlenku, tak se nehledí na to, jestli to říká ředitel nebo asistentka,“ popisuje Gruber a pochvaluje si kolegy i spolupráci s nimi.

V rozhovoru, který na Proglasu naladíte ve čtvrtek 5. března od 16:00, otevřeme i otázky týkající se zkušeností šéfa českých Lékařů bez hranic s prací přímo v terénu nebo to, zda lékaři na misích léčí jen zranění těla nebo i duše nebo na podcastových aplikacích Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts nebo Soundtier

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde

Pavel Gruber s Ondřejem Havlíčkem.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.