Na dřeň: Týrané ženě říkají, že je to její kříž. Křesťané ale mají pomoci zastavit zlo.

Na dřeň: Týrané ženě říkají, že je to její kříž. Křesťané ale mají pomoci zastavit zlo.
30. ledna 2020 Na dřeň Autor: Alžběta Havlová

S Jiřím Kylarem, obětí sexuálního zneužívání, a Martinou Vintrovou, církevní soudkyní, vede redaktorka debatu o tom, kam až může naše křesťanská snaha a dobrá vůle daleko dojít, jak naučit děti i dospělé nastavit si hranice, jak se naučit říkat NE a jaký je rozdíl mezi slepou poslušností a zdravým sebevědomím. Inspirativní povídání nejen o „katolických pastech“, které může být užitečné pro mnohé z nás, zazní tento čtvrtek v pořadu Na dřeň.

„Nejvíc mi pomohlo se pravdivě podívat se do minulosti, vyhmátnout ty věci, o kterých jsem tušil, že bolí, ale neměl jsem je pojmenované,“ popisuje Jiří Kylar způsob, jak se s traumatem sám vyrovnával. Osm let jej sexuálně zneužíval kněz. Byl první z obětí v Česku, který se před rokem a půl rozhodl vyjít se svým příběhem ven. Jeho odvážný krok znamenal především to, že dodal i dalším obětem odvahu a ty se tak mohly se svým traumatem svěřit. „Poslouchal jsem hodně sebe, svoje tělo, svoji duši – kde to bolí, kde je to rozervané. Šel jsem do toho hodně intuitivně,“ říká dále Jiří, který má nyní manželku a tři děti.

Jaké „pasti“ někdy katolická výchova podle našich hostů přináší? A jak poznat, kdy už není dobré si nechat věci líbit?

„Byla jsem vychovávána v tom, že mi bylo hloupé říct ne,“ popisuje Martina Vintrová svéJiří Kylar a Martina Vintrová přednáší na konferenci Renovabis v Německu. zkušenosti a pokračuje: „Z katolické výchovy jsem získala strach, strach, že něco udělám špatně. Pak jsem vlastně zjistila, že pořád se jen snažím dělat věci správně a vycházet všem vstříc, ale nebyla jsem šťastná. Přišla jsem třeba domů a byla jsem plná vzteku,“ říká Martina, jejíž specializací je kromě manželského práva také problematika sexuálního zneužívání.

„Někdy se tady ta snaha konat jen dobro může objevit i v patologických formách,“ přibližuje svou práci Martina: „A tohle se pak objevuje právě u lidí týranými domácím násilí.“

Proč někdy raději ubližujeme sami sobě, než abychom odmítli násilí a jiné zlo?

„Jsou to tak trochu katolické pasti – kdy té ženě opakují, že ona musí všechno snést, že je to její kříž, tohle je její cesta do nebe... To, že my nejsme autorizovaní říkat někomu, co je jeho kříž, a že máme hlavně pomáhat trpícím, to už tam nějak nezaznívá. Nebo to, že my jako křesťané máme pomoci zastavit zlo, na to se také zapomíná,“ rozhořčeně říká Martina. „Trošku mě třeba mrzí, že na oběti sexuálního zneužívání někdy dívá jako na někoho, kdo zavinil špatný obraz církve. Jenže to nebyli oni, to zavinili ti násilníci,“ brání oběti církevní soudkyně z Plzně.  

Naladíte ve čtvrtek 30. ledna na vlnách Proglasu nebo kdykoliv podcastových aplikacích Spotify, Apple Podcasts nebo Soundtier

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde

Jiří Kylar s Martinou Vintrovou a autorkou pořadu Alžbětou Havlovou.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!