Politická filosofie – 12. díl

15. listopadu 2013 Politická filosofie Autor: Marek Chvátal

Jakými hodnotami se řídí strany, které jsme zvolili do parlamentu a na jakých základech staví své politické názory? To byste mohli být schopni určit po vyslechnutí závěrečné části našeho vzdělávacího cyklu s doc. Mgr. Štěpánem Holubem, Ph.D.

Tradičně slýcháme o rozlišování politické scény na levici a pravici. Tyto strany jakoby se postavily k oběma koncům lana a celou dobu vládnutí se vlastně jen přetahovaly o moc. Po současných volbách vidí politickou scénu prof. Václav Bělohradský spíše jako kaleidoskop. Už nelze stát nalevo ani napravo.

Kaleidoskop má ale mnoho barev a těžko bychom při pohledu na něj hledali jednoduchý a přehledný řád. Možná, že se sněmovna skutečně roztříští na neuchopitelné subjekty. Ale pokud nepůjde vyloženě o populisty, mělo by být možné je postavit do pomyslného trojúhelníku, jehož vrcholy tvoří tři základní směry: konservatismus, liberalismus a socialismus. Politikům to občas "ujede" a k jednomu z těchto směrů se veřejně přihlásí.

O co jde ale předně konservativním stranám a v čem se neshodnou například se socialisty? Do jaké míry lze dopředu uvažovat o nějakém průniku programů mezi socialisty a liberalisty? Jde vámi zvolená strana skutečně tím směrem, kterým jste mysleli, že se bude ubírat?

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!