Dny židovské kultury Olomouc 2021

Dny židovské kultury Olomouc 2021
5. října 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

se zamýšlejí nad významem slova "košer" – ať už v gastronomickém nebo filosofickém kontextu. 

Návštěvníky festivalu, který proběhne od 11. do 22. září v Olomouci, čekají filmové projekce, divadelní představení, přednášky, setkání s osobnostmi, workshopy, koncert a výstava.

Rabi Menaše Kliment z Židovské obce Brno a rabi Eiran Davies z Londýna budou diskutovat o tom, jak pravidla kašrutu – tedy co je a co není košer – fungují v současné živé židovské obci v ČR a ve světě.

Fotograf Jindřich Buxbaum představí svou kolekci snímků nazvanou Sedmero požehnání. Fotografie pořídil při setkáních Židů u hrobů významných učenců, rabínů a cadiků při příležitostech tzv. járcajtů (výročí smrti).

Zájemci se budou moci zúčastnit i ochutnávky tradičních pokrmů gefilte fiš šoulet, případně workshopu pečení chaly – speciálního chleba.

Festival je specifický také tematickými filmovými projekcemi a divadelními představeními, ta jsou letos produkována ve spolupráci s festivalem Divadelní Flora. Každoročně je v programu i koncert, letos skupiny MI MARTEF, která se prezentuje jako první plzeňský kosmopolitně-liberální klezmer band a interpretuje moudré i rozverné židovské písně. 

Podrobný program najdete na webu www.muo.cz/dzko

Rozhovor s Alexandrem Jeništou, dramaturgem festivalu Dny židovské kultury Olomouc, moderuje Radka Rozkovcová.

Ukázka z rozhovoru:

Celý pořad v audioarchivu zde.