Učitel21 – web pro pedagogy

Učitel21 – web pro pedagogy

Pořad v souvislostech


Učitel21 – web pro pedagogy
Audioarchiv
20. června 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Inspirace pro čerstvé absolventy i pro dlouholeté učitele, kteří na sobě chtějí pracovat, vzdělávat se a potřebují "nový vítr". Komunitní portál pro všechny, kterým záleží na školství. Pozvání Radky Rozkovcové přijala doc. Petra Šobáňová z PdF UP Olomouc.

"Mnohdy učitelé na školách dostanou do úvazku předmět, který není přímo jejich aprobací – a je přirozené, že takový člověk hledá zdroje a materiály do výuky. Náš portál může sloužit i k tomu, aby se učitelé podívali, jak učí někdo jiný. Obsahuje totiž také velké množství materiálů, které si učitelé mohou stáhnout a libovolně použít ve své výuce," říká doc. Petra Šobáňová.

Portál Učitel21 nabízí články, nápady, videa, fotografie, odbornou literaturu, užitečné odkazy, blogy osobností a mnoho dalšího, co by učitele v praxi mohlo zajímat. Jeho obsah tvoří komunita studentů a učitelů spjatých s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého – ať už zde aktuálně působí, nebo jsou zdejší absolventi, případně osobnosti spjaté s univerzitou.

Web předkládá i velké množství tzv. pedagogických kompetencí, zamýšlí se nad tím, jaký by měl být učitel v 21. století. Jednou z těchto kompetencí je i tvořivost: "Kreativita pro mě znamená otevřenou mysl. Je to nejen pohotovost a chuť dělat něco nového a jedinečného, ale také odvaha vrhnout se do experimentu, i když předem nevím, jak dopadne. Byla bych osobně moc ráda, kdyby ve vzdělávání zůstal na toto prostor," vysvětluje doc. Petra Šobáňová. 

Ukázka z rozhovoru: