Kaple sv. Martina na Olšanských horách

Kaple sv. Martina na Olšanských horách

Pořad v souvislostech


Kaple sv. Martina na Olšanských horách
Audioarchiv
10. listopadu 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

"Tady na horách nebylo nic, jenom dřina. Když se upekl chleba, zamknul se do skříně. Jedl se až za týden. Ten důvod byl, aby se ho tolik nesnědlo. Až ztvrdnul, tak ho dostali," vzpomíná senior Vojtěch Rýznar na místo, kde má kořeny. 

Olšanské hory7. listopadu 2021 připutoval až z Rožnova pod Radhoštěm, kde nyní žije, na samotu mezi obcemi Olšany a Horní Studénky na Šumpersku spolu s dalšími věřícími na bohoslužbu ke cti sv. Martina. "Vedou mě sem vzpomínky na rodiče a na to, co oni zde prožili. Dneska bych se to tak rád dozvěděl, ale už není, koho se ptát," přemýšlí Vojtěch Rýznar. Z Olšanských hor pocházel jak jeho otec, tak pět starších sester. On sám už se narodil v Šumperku. 

Olšanské hory – to je pět starobylých usedlostí na odlehlém místě, kaple a bývalý poutní dům, kterému se dnes říká spíš chata. Senior Jan Polášek do osady jezdí na chalupu. K místu má vřelý vztah, protože zde prožil dětství a mládí: "První usedlost byla číslo 24, můj pradědeček ji koupil kolem roku 1860. Život tam nebyl lehký. Přes léto to bylo ještě dobré, ale v zimě tam napadlo hodně sněhu, takže doprava do vesnic byla hodně obtížná. Všechny rodiny, které tam žily, se živily hlavně zemědělstvím."

Olšanské hory – svatý MartinOtec Vojtěcha Rýznara – také Vojtěch, spolu s bratry Štěpánem a Janem, zde na Olšanských horách stavěl ve 30. letech 20. století kapli sv. Martina, z iniciativy olšanského rodáka P. Jindřicha Valoucha. Požehnána byla roku 1936.

Pečovaly o ni mimo jiné sestry premonstrátky. Za totality přešel areál do užívání podniku Metra Šumperk, který využíval chatu k rekreaci. Teprve v 60. letech došlo k elektrifikaci oblasti. Sestry premonstrátky získaly majetek zpět po sametové revoluci.

Olšanské hory – projekt rekonstrukce chatyV roce 2018 koupili areál skauti ze střediska Skalička Zábřeh. Na nedaleké louce dali vzniknout letnímu tábořišti. Kapli opravili a každoročně v listopadu zde pořádají svatomartinskou pouť. "Myslíme si, že to je důležitá tradice. Chceme, aby lidé měli občas možnost nahlédnout do kapličky i do chaty, protože běžně jsou samozřejmě nepřístupné. Poutě jsou oblíbené, vždy přijdou nižší stovky lidí. Chceme udržet povědomí o tomto místě a současně ukázat, že my skauti se dokážeme postarat o kapličku, případně i o chatu," říká hlavní organizátor pouti a bohoslužby pod širým nebem, skaut Petr Fornůsek, a představuje záměr rekonstrukce chaty tak, aby odpovídala současným potřebám a standardům. 

P. Michal Krajewski a Petr FornůsekFarář z Rudy nad Moravou P. Michal Krajewski sem chodívá sloužit mši svatou: "Je to kouzelné místo a jsem rád, že se tady lidé angažují. Jsem předvědčen, že tradice, to jsou lidi. Nejedná se o to udržovat jakýsi rituál, protože se to tak kdysi dělalo, ale především o setkávání, o budování vztahů."

S poutníky na Olšanských horách natáčela redaktorka Radka Rozkovcová.

Ke kapli se nejsnáze dostanete od farního kostela v Horních Studénkách poutní stezkou, kterou lemují zastavení křížové cesty.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!