Matthew Hockaday

Matthew Hockaday

Pořad v souvislostech


Matthew Hockaday
Audioarchiv
30. ledna 2022 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

"Vstávám kolem páté ráno. Cvičím hodinu na klavír se sluchátky, pak jdu do posilovny, abych si zacvičil a udržel fyzičku, odtamtud do školy a po vyučování většinou do ZUŠky, kde trávím tři hodiny. Poté jdu domů, udělám si úkoly, přehrávám na nástroje, nebo mám hodinu němčiny...," popisuje čtrnáctiletý multiinstrumentalista a laureát tuzemských i mezinárodních soutěží Matthew Hockaday z Olomouce svůj všední den.

Matthew Stephen HockadayPochází z bilingvní rodiny, která se přestěhovala z Velké Británie do Olomouce, když mu bylo šest. Právě v tu dobu začal hrát na zobcové flétny, už v osmi letech přidal klarinet a v devíti ještě klavír. Svůj talent rozvíjí na olomoucké ZUŠ Žerotín (učitelé Božena Klepšová a Martin Smutný) a ZUŠ Iši Krejčího (učitelka Zdeňka Andreášová). "Pro mě je dobrý učitel základ, bez nich bych se nikam nedostal. Sdílíme podobné názory na skladby. Za tyto skvělé učitele jsem moc rád," svěřuje se Matthew Hockaday a s úsměvem dodává: "Někdy mě drtí, ale dělají to, aby se co nejvíc zdokonaloval, bez toho bych se nedostal tak daleko." Ve školním roce 2021/2022 studuje v tercii na prestižním Gymnáziu Olomouc–Hejčín. 

Matthew Stephen HockadayK jeho úspěchům z poslední doby patří 1. cena na mezinárodní soutěži pro hráče na zobcové flétny v Tel Avivu, 1. cena a cena za mimořádný hudební projev na Teplických Flautohrách, za hru na klarinet pak 2. cena v Mezinárodní hudební soutěži v Moskvě nebo 1. cena na Litvínovském Dřevohraní, v klavírních soutěžích je to 1. cena z Celostátní klavírní přehlídky v Příboře. Za rok 2021 získal ocenění Talent Olomouckého kraje a uspěl také spolu s dalšími šesti finalisty v soutěži Zlatý oříšek, která vyhledává a oceňuje aktivní, nadané a úspěšné děti České republiky.  

Matthew Stephen Hockaday"V osmi letech jsem byl na první soutěži a hned mě to dojalo, protože jsem se mohl srovnávat s ostatními hráči, od té doby jsem soutěživý typ," říká o sobě Matthew Hockaday a vděčně pokračuje: "Rodiče mě moc podporují, což je pro mě velmi důležité. Řekl bych, že si cení toho, že se držím u všech hudebních nástrojů a že se tak snažím. Diskutujeme spolu a vždycky se dostaneme k nějakému společnému závěru. Musel jsem jim ale ukázat, že hudbu prožívám každý den a že ji mám natolik rád, že ji chci studovat." Hudební geny snad podědil po pradědečkovi z maminčiny strany, jinak v rodině profesionální muzikanty nemá.

Jak pracuje s trémou? Jakým způsobem nastudovává velké množství rozsáhlejších skladeb zpaměti? Jaký je pro něj rozdíl, jestli hraje sólově nebo v ansámblu? Kudy by se chtěl profesně ubírat? O tom všem v rozhovoru, který v olomouckém studiu Proglasu připravila a moderuje Radka Rozkovcová. Hudební ilustrace k pořadu zajistí ukázky z demonahrávek skladeb v podání talentovaného multiinstrumentalisty.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Proglas potřebuje podpořit!

Děkujeme za podporu Proglasu, milí posluchači!

SMS