UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého

UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého
20. března 2022 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Jaké je využití molekulárního vodíku v post-covidové terapii? Co aktuálně přináší portál Učitel21? Jak se v průběhu času usazovali Židé v Olomouci? Na otázky Radky Rozkovcové odpovídají doc. PhDr. Michal Botek, Ph.D., doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D. Mgr. Ivana Cahová, Ph.D.

Michal Botek"Po dobu čtrnácti dnů jsme nechali naše pacienty po prodělaném covidu-19 inhalovat v domácích podmínkách vodík, dvakrát šedesát minut každý den. Zjišťovali jsme, jaký efekt měl vodík na respirační parametry a jakým způsobem se inhalace projevila v jejich aktuální kondici," vysvětluje Michal Botek průběh výzkumu, který realizovali vědci z Katedry přírodních věd v kinantropologii Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Výsledky roční studie, do níž se zapojilo bezmála osmdesát dobrovolníků po infekci koronavirem SARS-CoV-2 s lehkým nebo středně těžkým průběhem, zveřejnili vědci v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health.

Petra ŠobáňováPortál Učitel21 nabízí od minulého akademického roku pedagogickou inspiraci jak stávajícím studentům, tak učitelům z praxe, ale třeba i rodičům školáků. Jak se dotýká aktuálního tématu války na Ukrajině? "Doporučuje, vyhledává a sdílí nejrůznější výukové materiály, které jsou vhodné pro děti z Ukrajiny. Sdílíme také metodické tipy, jak s těmito dětmi pracovat. Připravujeme i vlastní materiály, teď například vytváříme 'pokreslený sešit', což bude sešit určený dětem přicházejícím z Ukrajiny. Dá jim možnost, aby o svých radostech, ale i obavách kreslily, psaly, vyjadřovaly svoje emoce," přibližuje proděkanka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého Petra Šobáňová.  

Ivana Cahová

Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty, katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty a edukační oddělení Muzea umění Olomouc se podílely na vzniku unikátní mapy nazvané Vývoj židovského osídlení Olomouce: geografická a socioekonomická struktura židovské populace v období 1180–2021. Vedoucí Centra judaistických studií Ivana Cahová říká: "Mapa je inovativní tím, jakým způsobem jsou informace vizualizovány. Velmi zajímavé je to, když se člověk může podívat na konkrétní počty příchozích do Olomouce. Když vidí, že ta místa, odkud Židé nejčastěji přicházeli, byla okolní města Prostějov, Litovel, Lipník nad Bečvou nebo Přerov. V oblasti jazykové, respektive národní identity je nezbytné doplnit, že to je problematika velmi komplexní s celou řadou vrstev. Při interpretaci výsledků kartografické analýzy je třeba vzít v potaz, že záznamy nezohledňují důležitou realitu bilingvnosti."

Více o aktuálních tématech z Univerzity Palackého Olomouc v premiéře bezmála půlhodinového pořadu v pondělí 21. března 2022 od 20.15 nebo kdykoli poté v audioarchivu Proglasu.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!