Náčelník Horské služby: Řekněme blízkým, kam chceme jít a kdy se chceme vrátit

Náčelník Horské služby: Řekněme blízkým, kam chceme jít a kdy se chceme vrátit
24. února 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

René Mašín byl v roce 2020 jmenován náčelníkem a ředitelem Horské služby České republiky. Zeptali jsme se jej, jak dlouhou historii má Horská služba, jakými vlastnostmi by měl disponovat zájemce o práci u ní a zda se v našich horách umíme chovat tak, abychom jeho pomoc nikdy nepotřebovali.

Hned na úvod René Mašín uvádí, že se raději orientuje v horách, než v papírech. Proto se dlouho rozmýšlel, jestli funkci náčelníka Horské služby České republiky přijmout. Nakonec tento post přijal, ale veřejně tvrdí, že jej nechce vykonávat dlouhodobě. Do několika let by se rád vrátil do pozice terénního záchranáře.

Momentálně má Horská služba České republiky po celém území našeho státu 100 zaměstnanců a dalších 350 dobrovolníků, kteří vypomáhají v kritičtějších obdobích, jako jsou víkendy a prázdniny, kdy se návštěvnost hor zvyšuje. Členkami jsou i ženy, které působí především na pozicích lékařek a zdravotnických školitelek.

Příslušnost k Horské službě se podle našeho hosta často dědí z otce na syna. „V mnohých případech se i stane, že otec se synem potom mají spolu službu na stanici,“ dokládá.

Základem pro bezpečný pohyb na horách v zimním období je podle Reného Mašína především dobrá výstroj, znalost terénu (zde je důležitá i tištěná mapa, ne jen mobilní aplikace, která může selhat), lékárnička, náhradní čepice a rukavice. V létě je to pak dostatek tekutin a opalovací krém. „Také vždycky doporučujeme předat info kam chci jít a kdy se chci vrátit někomu blízkému,“ uzavírá náčelník Horské služby ČR.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!