Na dřeň o ekumenismu s Jaroslavem Pokorným: Ať každý slouží Bohu tam, kde je mu dobře

S vystudovaným jaderným fyzikem, bývalým katolickým knězem a současným kazatelem Církve bratrské v Českém Těšíně o jeho životních zvratech, rozdílech a spojitostech mezi křesťanskými církvemi i o tom, zda má smysl směřovat k jejich sjednocení.
Ekumenismus. V každé křesťanské církvi se o něm mluví, málo kde se žije. Jaroslav Pokorný ho přitom zná ze všech stran – za svůj život vystřídal členství ve třech křesťanských církvích. I když zpětně přiznává, že jeho život byl plný velkých přemetů, ničeho prý nelituje. „Když se dívám na svůj životní příběh, vidím v tom vedení našeho Boha. Při pohledu zpět mě naplňuje vděčnost a jsem rád za každé období mého života, protože v každém jsem toho mohl mnoho přijmout.“
Jedním z těchto významných období Pokorného života bylo i necelých deset let v pozici katolického kněze. Po misii na Filipínách se rozhodl kněžství i katolickou církev opustit: „Přišlo mi, že důrazy jsou kladeny na věci na druhé nebo třetí koleji, jako je život podle desatera nebo na svátosti. Na to ústřední, aby člověk vstoupil osobně do vztahu s Ježíšem, aby přijal jeho dílo, aby to vedlo k podstatné změně života, na to se mi zdálo, že důraz není.“ V rozhovoru ale jmenuje také celou řadu věcí, kterých si na katolické církvi váží a které mu imponují.
V současnosti pracuje Jaroslav Pokorný jako kazatel Církve bratrské v Českém Těšíně. V rozhovoru dává za příklad tamní společenství pastorů protestantských církví i přátelství s knězem v místní katolické farnosti a říká, že pestrá paleta křesťanských církví existuje právě proto, že každý člověk je jiný a přitahuje ho něco jiného.
Co církve rozděluje a spojuje? A má podle Jaroslava Pokorného smysl snažit se o sjednocení? Poslouchejte pořad Na dřeň ve čtvrtek v 16:00 na Proglasu nebo kdykoliv v podcastových aplikacích.