Na dřeň s Rosamar: Když neproměňujeme bolest, nemáme světlo ani pokoj

Na dřeň s Rosamar: Když neproměňujeme bolest, nemáme světlo ani pokoj

Pořad v souvislostech


S Rosangelou o životě v Brazílii
Audioarchiv
30. září 2021 Na dřeň Autor: Jaroslav Tomáš

Rosângela De Oliviera Salazar pochází z Brazílie a žije zasvěceným životem v celosvětovém ekumenicky otevřeném hnutí Fokoláre. Momentálně působí v Praze, kde se také mimo jiné stará o mládež.

„Na začátku nebyl jednoduchý ten kulturní šok. Češi na mě byli velmi milí a nenarazila jsem na špatné lidi, ale působili na mě uzavřeně,“ odpovídá Rosamar na otázku, jak moc je život v srdci Evropy jiný. „U nás jsou hned na potkání vztahy vřelé. Než ale vybudujete takový vztah tady, zabere to hodně času,“ dodává.

Adaptace na odlišné prostředí pro ni ale nebylo to nejtěžší v životě, s čím se musela potýkat. „Jednou mi maminka volala, že policie pátrá po mém bratrovi, který odešel z domova s kamarády. Neměl u sebe doklady a domů se už nevrátil. Pátralo se po něm dlouho a nikdy se nenašlo ani jeho tělo. Už to bude dvacet let,“ komentuje jednu z mnoha ran, které její rodinu zasáhly.

Dá se s takovými životními těžkostmi vypořádat? Jaké je to opustit domov a žít na druhé straně světa? Vidí Rosamar naději v mladých lidech? Poslouchejte pořad Na dřeň ve čtvrtek 30. září od 16 hodin na Proglasu, nebo kdykoliv poté v audioarchivu a v podcastových aplikacích.