Církev a věda: Jezuité – reprezentanti temna nebo světla vzdělání? – 9. díl

Církev a věda: Jezuité – reprezentanti temna nebo světla vzdělání? – 9. díl
19. dubna 2013 Církev a věda Autor: Petr Pospíšil

Přinášíme devátý díl vzdělávacího cyklu Církev a věda. Naším hostem je církevní historik Teologické fakulty Jihočeské univerzity prof. Martin Weis. Naladíte v pondělí 22. dubna 2013 v 16.00 hod.

Tímto dílem vstupujeme do třetí podkapitoly našeho cyklu. Po období starověku a středověku je před námi období novověku. Kde ale končí středověk a začíná novověk? Které události v dějinách se staly tímto milníkem? Jaká to byla doba? Co můžeme říci o náboženském životě tohoto období? Na tyto otázky se dozvíte odpovědi v našem rozhovoru.

Věnujeme se řádu jezuitů. Řekneme si základní informace o jeho zakladateli, svatém Ignáci z Loyoly. V souvislosti s jezuitským řádem se mnohým vybaví postava patera Koniáše z Jiráskova Temna, která v době nedávno minulé byla používána k protikatolické agitaci a dodnes přežívá i v některých současných učebnicích dějepisu jako příklad církevního tmářství. Co říci k této postavě?

Představíme si rovněž postavu Bohuslava Balbína, která nám dokazuje, že mnozí jezuité byli skutečnými vlastenci.

NyníHudební zastavení
Skladba: Coelorum cives occurite portas attolite - Všichni na nebesích pospěšte, brány otvírejte.; Autor: Dettelbach Gaudentius; Dirigent: Urdová Sylvia; Sóla: Gulyásová Hilda - soprán; Soubor: Františkánská schola Bratislava
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí
20:00Večerní zprávy Proglasu,...
20:15Z regionálních studií
20:45Radio Vatikán
21:05Večerní chvály

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony