Krize rozluštěna

Krize rozluštěna

Pořad v souvislostech


Křížovka krizovky
Audioarchiv
11. prosince 2020 Křížovka krizovky Autor: Jaroslava Otradovcová

Pocity smutku, úzkostí, vlastní neschopnosti a bezcennosti zná mnoho lidí. Někteří je však zažívají dlouhodobě a omezují je v každodenním fungování. Jak s ním naložit? Jak pohladit bolavou duši? O to se pokusí poslední díl cyklu Křížovka krizovky dnes od 22. hodiny. Psychoterapeutka Aneta Lauterbachová a ředitelka Modré linky Hana Regnerová v něm přiblíží pomoc prostřednictvím terapie.

„I když v rámci terapie existuje více směrů, nejdůležitější je, aby si lidé navzájem sedli. Vztah je v této formě pomoci snad to nejdůležitější,“ shodují se obě odbornice. Tuto formu léčby nabízejí někteří psychiatři, kliničtí psychologové a soukromí terapeuti. V případě prvních dvou skupin je hrazená ze zdravotního pojištění. Na základě jednání Rady vlády pro duševní zdraví navě nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna svým klientům hrazení těchto podpůrných setkání u soukromých terapeutů prostřednictvím benefitního programu. Podle informací VZP rozhoduje o zařazení do programu s maximálním příspěvkem 700 Kč za jedno sezení terapeut. Jedná se o pilotní projekt, u kterého se předpokládá další pokračování, pokud se osvědčí.

Tímto cyklus o psychosociální pomoci v obtížných životních situacích končí. K opětovnému poslechu bude nadále k dispozici v audiarchivu na Radiu Proglas a podcastových aplikacích. Děkujeme za ohlasy, podporu a typy na další konkrétní témata, kterým bychom se mohli věnovat. Pokusíme se s nimi dobře naložit.