Politická filosofie – 2. díl

13. června 2019 Politická filosofie Autor: Marek Chvátal

V předchozí části jsme hovořili o ideálu obce v antickém Řecku, který umožňoval některým stát se svobodnými a vést debatu o tom, jak si představují dobrý život. Dnes ale nejsme schopni naplnit ideál obce tak, jako před staletími. Zveme k poslechu druhého dílu vzdělávacího cyklu v pátek 14. června od čvrt na devět večer.

Navíc ani nechceme naplňovat tento ideál. V antice totiž nemohli být svobodní všichni. Jen hrstka obyvatel byla schopná vyřešit svoji závislost na domácí sféře a poté vstoupit do veřejné. V moderní době ale považujeme svobodu a rovnost všech od narození bez rozdílu za samozřejmost.

Tento pro nás srozumitelný politický požadavek ale zásadně mění fungování politiky. Pokud má každý právo vstupovat do diskuse o veřejných věcech a spolurozhodovat, musí "někdo" zajistit, že skutečně každý občan bude i schopen svoje právo vykonat. Rovnost všech bez rozdílu vnáší do politiky tzv. sociální sféru. Bourá hranice mezi domácí a veřejnou sférou. Díky tomu se každý čtenář tohoto článku může považovat za svobodného občana. Je tu ale problém. Co stane, pokud hranice mezi domácí a veřejnou sférou zcela zanikne?

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!