Kapitán bez moře

Kapitán bez moře

Pořad v souvislostech


Kapitán bez moře
Budeme vysílat

Mariánská Týnice po 300 letech
Ave Dulcissima Maria
Sluch
Vysílali jsme


UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého

Advent a Vánoce mezi lidmi v nouzi

Liturgické textilie
Audioarchiv
16. srpna 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Ololoď, Ološlap a nově Olodvorek. A také festival Řeka má duši. To jsou projekty olomouckého rodáka, námořníka Šimona Pelikána.

OlošlapJeho zásluhou mohou turisté i Olomoučané už několik let plout na Ololodi – obdivovat krásy hanácké metropole z vodní hladiny a dozvědět se mnoho o kultuře, historii a urbanismu města. Po parcích se mohou projet ve speciálním vozítku Ološlap s degustací místního piva a nově Šimon Pelikán zaštiťuje kulturní prostor Olodvorek v atriu jednoho dosud nerekonstruovaného historického domu na Dolním náměstí – pořádají se zde výstavy, koncerty a benefice.

Výletní poznávací plavby rozšířil postupně Šimon Pelikán i do Přerova na řeku Bečvu – snaží se tak odbourávat klišé o tom, že Přerov je pouze průmyslové město.

Olomoucká Ololoď aktuálně kotví v přístavišti U Vodníka v olomoucké městské části Nové Sady. Ololoď – přístaviště U Vodníka"Z přístaviště se vyplouvá do přírodního úseku. Je zajímavé, že to místo má charakter Litovelského Pomoraví, a přitom jsme kousíček od centra. Je to dostupné všem – jsou plavby pro veřejnost, pro školní výlety a příměstské tábory, pro postižené, pro seniory. Chci, aby služba nevytvářela bariéry, ale byla otevřená opravdu pro všechny. Při plavbě je možnost nakouknout do přírodního úseku olomoucké divočiny. Tomu se také věnuje výklad, který neopouští historii. Jsme tu kousek od Olomouce a řeka formovala město, ona je důvodem, proč je Olomouc, jaká je," vysvětluje Šimon Pelikán. 

Olodvorek jako místo pro setkávání a kulturu, jako prostor pro oživení centra města, je projektem nejnovějším: "Vzpomněl jsem si, že už někdy v roce 2017 jsem říkal na radnici, proč se na Horním náměstí pořád staví pódia a neustále se přemisťují jako krabičky z karet, každý týden jsou někde jinde...? OlodvorekProč se neudělá u Dolního náměstí jedno pódium určené pro kulturní akce, ale třeba i pro ne tak známé umělce? A letos jsem měl šanci něco takového udělat sám. Člověk má nějakou myšlenku v hlavě a oklikou se k ní zase dostane," říká Šimon Pelikán.

Nicméně host Radky Rozkovcové je také bývalý juniorský reprezentant ve sjezdu na divoké vodě a účastník výzkumné plavby na historické plachetnici přes Atlantský oceán z Brazílie do Jižní Afriky – i na to v rozhovoru zavzpomíná.

 

Celý rozhovor si po premiéře můžete poslechnout z audioarchivu.

foto: archiv Plavby Olomouc, Radka Rozkovcová, pixabay.com