Václav Moravec: Neexistuje nic staršího než před minutou zveřejněný tweet

Václav Moravec: Neexistuje nic staršího než před minutou zveřejněný tweet
6. května 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Redaktor, moderátor a vysokoškolský pedagog Václav Moravec byl hostem dnešního Dopoledne s Proglasem. Hovořili jsme o současné politické situaci, o novinářské práci v dnešním světě i o tom, jak při svém pracovním vytížení zvládá relaxovat.

„Celá ta situace je pro mne obtížně pochopitelná,“ uvádí Václav Moravec k aktuální kauze vicepremiéra Hamáčka a pokračuje: „Myslím si, že to zapadá do společnosti nedůvěry. (…) Mrzí mě to, že čím dál více nejsou schopni politici mluvit otevřeně s veřejností. Nejlepší obrana je útok. To znamená, že pokud si někdo dovolí o mé oficiální politické verzi pochybovat, je zapotřebí pochybovače zadupat.“

„Čím dál větší vliv mají na práci novinářů faktory globálně technologické – to je nástup sociálních sítí, internetu. Z toho vyplívají menší zisky pro národní média a vyšší zisky pro globální duopol Google a Facebook. To je jedna rovina. Druhá rovina, že ten globálně technologický svět a jeho dopady snižují touhu i novinářů, nejen publika, dodávat kontext. Já doufám, že se to změní, že úkolem medií je dodávat kontext v době, která je velmi těkavá a kdy s oblibou říkám studentům, že pokud za Čapka platilo, že neexistuje nic staršího než včerejší noviny, tak dnes platí, že neexistuje nic staršího než před minutou zveřejněný tweet,“ popisuje novinář a moderátor.

Václav Moravec si i přes své pracovní vytížení umí udělat čas na věci, které chce. I proto se pustil před pěti lety do včelaření. Impulzem pro něj byla návštěva bosých karmelitánů v Praze, kdy mu P. Petr Glogar nabídl domácí med od včel, které chovají v klášteře. „Dneska už mám osm včelstev. Takže relaxuji při včelách a jsem klidný, spokojený včelař. Takže zdravím Petra Glogara!“ uzavírá náš host.

Celý rozhovor i o emocích v žurnalistice a natáčení v Afghánistánu poslouchejte v audioarchivu.

foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0