Na dřeň s Markem Janásem: Taky dokážu poslat lidi do háje

Na dřeň s Markem Janásem: Taky dokážu poslat lidi do háje

Pořad v souvislostech


S Markem Janásem
Budeme vysílat

S gynekoložkou Annou Jouzovou
S Radkou Vernerovou
O sexuálním násilí
Vysílali jsme


S gynekoložkou Annou Jouzovou

S Františkem o životě ve vězení

S Františkem o životě ve vězení
Audioarchiv
4. listopadu 2020 Na dřeň Autor: Alžběta Havlová

Drogově závislým, lidem ve vězení, bezdomovcům, nemocným, ženám v azylových domech, Romům, cizincům – nejen těmto lidem za svůj život pomáhal Marek Janás, sociální pracovník a bývalý jezuita. O sociální práci, jeho cestě do řádu a zpátky do běžného života je další díl pořadu Na dřeň.

Do řádu Tovaryšstva Ježíšova vstoupil Marek v mládí, šest let od své konverze: „Jeden kněz mi poradil, abych své rozhodnutí odložil o pět let a pořádně to promyslel,“ usmívá se Janás, který jako řeholník žil také v Polsku či Francii. Služba sociálně slabším jej lákala už v mládí, u jezuitů se jí ale mohl věnovat pouze jako dobrovolník.

Po šestnácti letech se rozhodl z řádu odejít. „K tomu abych se cítil aspoň trošku platný v životě, potřeboval jsem pomáhat, dělat tu sociální práci,“ říká Marek. Jak konkrétně vypadal jeho odchod z řádu? Kdy je podle něj potřeba někoho poslat "do háje"? A jak zvládá poslouchat a řešit často bezvýchodné příběhy klientů?

Poslechněte si rozhovor o smyslu práce s lidmi na okraji společnosti ve čtvrtek 5. listopadu v 16 hodin na Radiu Proglas nebo v podcastových aplikacích  Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts nebo Soundtier.

Hana Strašáková s hostem Markem Janásem při rozhovoru.

DMS Na dřeň

NyníKomorní hudba
Skladba: Duetto číslo 2 pro housle a fagot - Largo; Autor: Paganini Nicolo; Sóla: Eret Pavel - housle, Leblois Franck - fagot
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.