Dorotka o životě s bipolární poruchou: Energií jsem skoro až zářila

Dorotka o životě s bipolární poruchou: Energií jsem skoro až zářila

Pořad v souvislostech


S Dorotkou Voráčovou nejen o duševních nemocech
Audioarchiv
13. srpna 2020 Na dřeň Autor: Alžběta Havlová

Když bylo Dorotce 19 let, její budoucnost vypadala krásně – odmaturovala s jedničkami, dostala se na vysněnou školu, měla dlouhodobý vztah. Pak ale přišel zlom, a během jednoho dne se z nadějné studentky JAMU stal pacient psychiatrického oddělení. O životě se schizoafektivní poruchou mluví Dorota Voráčová.

„Tehdy jsem netušila, že něco přichází – myslela jsem si, že takhle vypadá můj přirozený vývoj osobnosti,“ vzpomíná Dorotka a dodává: „Byla jsem prostě hodně energická. Tak moc, že ze mě ta energie skoro až zářila.“ Hovoří také o tom, že i když navenek vypadala šťastně, ve skutečnosti se cítila často zle. Den, kdy se poprvé dostala do uzavřeného oddělení psychiatrické nemocnice, si pamatuje velmi podrobně. 

Dorota Voráčová (foto soukromý archiv)„Spouštěč mé nemoci bylo asi přepracování a stres, ale také alkohol a marihuana,“ přiznává Dorotka: „Pokud člověk kouří trávu, aby od všeho utekl, tak se také může stát, že opravdu uteče – do jiné reality. A tak se to stalo mně,“ říká Dorotka s tím, že právě marihuana bývá často spouštěčem psychických nemocí.

Bavili jsme se ale také o tom, jak se jí žije s nálepkou psychicky nemocného člověka. „Žilo by se mi mnohem líp, kdyby mě lidé brali jako sobě rovnou,“ říká Dorotka a jmenuje situace, kdy se například u lékaře cítí ponížená.

Destigmatizaci lidí s duševním onemocněním se Dorotka věnuje dlouhé roky - pracovala Dorotka na natáčení rozhovoru s autorkou pořadu.jako regionální specialista destigmatizace pro Jihomoravský kraj, pro organizaci Práh jako peer konzultant, založila pacientské hnutí O nás s námi.

Rozhovor s Dorotou Voráčovou si poslechněte ve čtvrtek 13. srpna v 16 hodin (v repríze v sobotu v 16:55), nebo potom kdykoliv v audioarchivu či v podcastových aplikacích.

Spotify,Google Podcasts,Apple Podcasts nebo Soundtier.

DMS Na dřeň