Církev a věda: Církev v konfliktu s vědou – 11. díl

Církev a věda: Církev v konfliktu s vědou – 11. díl
3. května 2013 Církev a věda Autor: Petr Pospíšil

Přinášíme předposlední díl vzdělávacího cyklu Církev a věda. Naším hostem je církevní historik Teologické fakulty Jihočeské univerzity prof. Martin Weis. Naladíte v pondělí 6. května 2013 v 16.00 hod.

Tentokrát se chceme věnovat především známému procesu Galilea Galileiho, který bývá často zmiňován jako argument pro tvrzení, že církev je brzdou vědeckého pokroku, že se staví do konfliktu s vědou, apod. Galileiův případ je velmi známý, stal se námětem mnohých uměleckých zpracování, ale přesto v tomto případě přežívá řada mylných představ a nepřesností. Přiblížíme si tedy o co se v této kauze jednalo.

Uvádí se, že inkviziční proces s Galileim byl velmi tvrdý, ale přesto během něho měl vyslovit slavnou větu: „A přece se točí“. Jak se k této události staví historici?

V souvislosti s kauzou Galilea Galileiho se zmíníme rovněž o případu Mikuláše Koperníka a Giordana Bruna. Závěrem ocitujeme prohlášení blahoslaveného papeže Jana Pavla II., který se za křivdy způsobené Galileimu za celou církev omluvil.