Politická filosofie – 8. díl

24. července 2019 Politická filosofie Autor: Marek Chvátal

Naše úvahy o politice jsme přerušili naposledy v okamžiku, kdy jsme si všimli velkého rizika pro demokracie v moderní době. Mohou se poměrně snadno zvrhnout v tyranii. Zveme k poslechu osmého dílu vzdělávacího cyklu. 

Největší díl viny na tom nese demagogie, nebo lépe samotní demagogové. Ti totiž využívají manipulovatelnosti davu. Již víme, že snadno ovladatelné masy získáme soustavným úsilím o zestejňování společnosti. Jde o zvláštní úsilí o rovnost, kde vyjímečnost je cosi nepřípustného.

Demokracie se v dějinách již mnohokrát zvrhávaly v tyranii. Za nacistického Německa se neodpouštělo být Židem a v konečném důsledku nebýt Árijcem. Komunismus se u nás zase zaměřil na majetkovou nerovnost a nepřípustným se stalo bohatství a nebo i samotné svobodné podnikání. Tato totalitní zřízení ale odstraňovala či oslabovala mnoho dalších činností a jevů ve společnosti, aby dosáhly svých cílů. Vedle církví se začalo žít špatně třeba i skutům a jiným svobodným společenstvím. Fungování vlády bylo zcela podřízeno ideologii.

V následujícím dílu si uvedeme s doc. Mgr. Štěpánem Holubem, Ph.D. tři zásady pro organizování demokracie s cílem zabránit a nebo alespoň ztížit demagogům, tedy populistům, cestu k moci. Ve chvíli, kdy by se tyto zásady beztrestně porušovaly, můžete si říci: "Už je to zase tady!"

NyníKomorní hudba
Skladba: Klavírní trio B dur, KV 254 - Rondeau; Autor: Mozart Wolfgang Amadeus; Soubor: Guarneri trio Praha
02:00Klika (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Čaj do páté
04:00Písně
05:40Radio Vatikán (české...
05:57Myšlenka na den

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!