Na dřeň s Karolínou Presovou: Okamžiky, které věnuju nicnedělání, se mi obrovsky vyplácí

Na dřeň s Karolínou Presovou: „Okamžiky, které věnuju nicnedělání, se mi obrovsky vyplácí“
1. dubna 2020 Na dřeň Autor: Anežka Wiewiorková

Taky to znáte? Ráno vstanete a jako první zkontrolujete svůj mobil. Vidíte sociální sítě dřív než kartáček nebo ranní kávu. Přerušujete konverzaci s druhými lidmi, abyste zkontrolovali e-maily nebo sociální sítě. 

Často jíte u pracovního stolu a při jídle sledujete videa nebo filmy či seriály. Není pro vás jednoduché dokončit úkol, protože práci často přerušujete kontrolováním e-mailů, zpravodajských serverů nebo sociálních sítí. Jdete online, když se necítíte psychicky dobře.

Popsané situace jsou podle webu Replug.me indikátorem toho, že vás online svět vtáhl nad běžnou míru. Vystudovaná socioložka Karolína Presová o tom ví své – k založení projektu ji inspirovala zkušenost se životem v Indonésii. „Kvůli práci jsem si musela zřídit Instagram, začala jsem do toho zapadat, dávat tam víc fotek … trávila jsem tam víc času, než jsem si přála. Tam jsem si vyzkoušela, jaké to je, když život stavíme paralelně reálně, ale zároveň i ve virtuální realitě. Jak je to časově a mentálně náročné,“ popisuje Presová.

S Karolínou Presovou jsme mluvily o tom, proč nás sociální sítě tolik přitahují. „Dají se získat učebnice, kde je popsané, jak nadesignovat online produkty tak, aby je lidi nadužívali. Ty principy jsou velmi propracované, založené na neuropsychologii a sociologii. Úplné základy jsou, že to jde na dřeň člověka, oni jdou po základních instinktech. Proto je to tak lákavé, proto tam trávíme tolik času,“ vysvětluje Karolína Presová v rozhovoru, ve kterém jsme se věnovaly také otázce, zda je něco dobrého na nicnedělání.karolína_presová

„Když si člověk dá dvacet minut, jenom tak si klidně sedne na ulici, houpe si nohama, nebo si doma sedne na sedačku, dívá se z okna, ale do ničeho se nenutí, nedělá nějakou aktivitu, která vede k nějakému seberozvoji, kariérnímu rozvoji … zkrátka jenom je se svými myšlenkami, tak to je neskutečně vzácný okamžik,“ myslí si Karolína Presová. A proč je pro ni takto strávený čas důležitý? „Okamžiky, které věnuju nicnedělání, se mi obrovsky vyplácí: v kreativitě, soustředění, v celkové spokojenosti.“

K čemu může být „čas bytí s vlastními myšlenkami“? A co Karolína Presová viděla v Indonésii, že se rozhodla založit projekt Replug.me? Poslouchejte další díl pořadu Na dřeň, ve čtvrtek 2. dubna od 16.00 na Radiu Proglas, nebo kdykoli v podcastových aplikacích (Spotify,Google Podcasts,Apple Podcasts nebo Soundtier).

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde