Politická filosofie – 9. díl

31. července 2019 Politická filosofie

Opět se zaměříme na rovnost posuzovanou skrze distributivní rovnost. Již jsme řešili otázku sociální rovnosti vedoucí k vytváření mas. Je zde ale ještě jeden aspekt. A to tehdy, když se sociální rovnost stane předmětem politického úsilí. Hledáme odpovědi v deváté části vzdělávacího cyklu s doc. Mgr. Štěpánem Holubem, Ph.D. 

Sociální práva zakládají povinnost někomu jinému, aby mi zajistil určité prostředky. Pokud máme právo na vzdělání a určitou kvalitu podmínek pro život, musí nám někdo zajistit, že se tak bude dít vždy. A pokud ne, že toto právo budeme moci vymáhat. Do role arbitra mnoha sociálních práv se u nás v současnosti postavil stát.

Zde se ale vytváří předpoklad, že pokud má někdo lepší sociální podmínky, zatímco moje jsou pod úrovní přijatelnosti, jde o nespravedlnost. Přestože oba žijeme poctivě a podle zákonů. V praxi pak dochází k přerozdělení tak, že moje podmínky jsou vylepšeny v neprospěch toho, kdo na tom byl lépe. Je to spravedlivé? A navíc, je stát oprávněn řídit takové procesy narovnání?

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.