Politická filosofie – Sféra domácí a veřejná

Politická filosofie – Sféra domácí a veřejná
26. srpna 2013 Politická filosofie Autor: Marek Chvátal

Co je to politika a kdy, kde a za jakých podmínek je možná? Má nebo nemá vliv na politiku moje právo volit politické představitele? A kdo je to vůbec občan?

To je malý výběr z množství otázek, které si v tomto vzdělávacím cyklu položíme s jeho autorem doc. Štěpánem Holubem. Nejprve ale potřebujeme najít kořeny politického jednání člověka. Sahají až do dávné historie. Ale v egyptské, babylonské či Sámově říši je nenajdeme. Tam věci nikdy nebyly veřejné, protože veškerá moc i lid byl podřízen vůli panovníka. První skupinka svobodných občanů se sešla v antickém Řecku. "Zadarmo" to ale nebylo a už vůbec to nebylo samozřejmé.

Pro Řeka bylo nejprve nutné, aby se vymanil ze závislosti na druhých a měl zajištěny všechny základní potřeby. Nemusel být bohatý. I otrok jeho souseda mohl být bohatší než on. To, co ho od otroka odlišovalo, byla svoboda vyjít z domu, kde měl vše pro život zajištěné, ven na náměstí. I nesvobodný občan směl vyjít ven, ale protože nebyl zajištěný, nikdo se s ním nebavil jako se sobě rovným. Byl stále "uvězněný" v domácí sféře a do veřejné sféry mu byl přístup zamítnut. Rovnost všech od narození tehdy možná nebyla. V prvním díle podrobněji rozebereme rozdílnost domácí a veřejné sféry. Později se můžete těšit na komentář, co způsobila samozřejmost všeobecné rovnosti a svobody lidí.

První díl vzdělávacího cyklu Politická filosofie vysíláme v pondělí 2. září 2013 v 16.00 hodin. Reprízu naladíte v neděli 8. září v 9.30.

NyníVonička lidových písní
Písnička: Můj milý člověče; Sóla: Millý Jan, Studnička Ivan, Žůrek Zbyněk, Valenta Kamil, Hanácký mužský sbor Rovina; CD: Dež sem já šil na Svaté Kopeček
11:00Zprávy Proglasu, počasí
11:05Čtení na pokračování
11:32Písničky před polednem
11:57Myšlenka na den
12:00Anděl Páně
12:05Hudební siesta

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony