Církev a válka: Zkáza templářů – 9. díl

Církev a válka: Zkáza templářů – 9. díl
25. května 2012 Studio Jan, Církev a válka Autor: Petr Pospíšil

Přinášíme další pořad vzdělávacího cyklu Církev a válka. Pravidelným hostem je církevní historik Teologické fakulty Jihočeské univerzity prof. Martin Weis. Naladíte 28. května 2012 v 16.00 hod.

Řád templářů, nebo také Chudí rytíři Krista a Templu, vznikl kolem roku 1120 na ochranu poutníků do Svaté země.  Panovník Jeruzaléma jim jako sídlo věnoval mešitu, která stála na místě původního Šalamounova chrámu. Templáři byli napůl mniši a napůl válečníci. Kromě slibů chudoby, cudnosti a poslušnosti Bohu skládali i slib na obranu poutníků.

V pátek 13. října r.1307 byli všichni templáři ve Francii nečekaně pozatýkáni a zabiti. To je začátek konce tohoto významného rytířského řádu. K onomu konci přispěla i jejich špatná pověst. Často se jim vytýká až přílišná spolupráce s muslimskými vladaři a nepřátelství vůči jinému rytířskému řádu – řádu Johanitů. Po francii začaly kolovat pamflety a pomluvy o tom, že se oddávali homosexualitě, sodomii, údajně uctívali jakousi vousatou modlu a při obřadu přijetí do řádu prý byli nuceni plivat na kříž.

Řád templářů zrušil r. 1312 papež Klement V. bulou Vox in excelso pro údajnou „všeobecnou neoblíbenost“. Skutečnost je však taková, že tento nezvedený papež potřeboval templářské bohatství pro svůj pontifikát a pro své milenky. Řád již nebyl nikdy obnoven.


Na závěr našeho cyklu připravujeme pořad, v němž bude host odpovídat na otázky posluchačů. Své dotazy můžete posílat nejpozději do 15. června 2012 nejlépe e-mailem na adresu: jan@proglas.cz, nebo písemně na adresu redakce. Příspěvky, které obdržíme po tomto datu, nebudeme moci do vysílání zařadit.

Adresa redakce:

Radio Proglas
Studio Jan Neumann
Na Sadech 21
České Budějovice, 370 01
e-mail: jan@proglas.cz