Mravenčí chůva

Mravenčí chůva

Pořad v souvislostech


Mravenčí chůva
Audioarchiv
28. června 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Jak se zorientovat v literatuře pro děti, když u nás ročně vychází kolem 2500 titulů? Pomoci vám může Mravenčí chůva, jejíž mravenčí práci zajišťují Marie Podvalová a Julie Dominika Zemanová. Web je podporou pro učitele a rodiče, kteří stejně jako hosté rozhovoru věří v sílu knih.

Online magazín o knihách pro děti, foto: Mravenčí chůva"My máme facebookovou skupinu Čtení je brána do světa – a její název hodně vypovídá o tom, co nás na čtení knih pro děti vážně velmi baví. A to je schopnost knížek přenést nás do jiného času, místa, k jiným lidem, za jinými zkušenostmi. Knihy podle nás pomáhají překračovat horizont, který vidíme. Čtení je určitě jednou z cest k poznávání světa," říká Julie.

Knižní balík Mravenčí chůvy, foto: Mravenčí chůva"Věříme, že pro každé dítě existuje nějaká knížka. Za tu dobu, co tohle děláme, jsme o tom stále více přesvědčené. Mě na tom baví, že můžeme hledat a objevovat to, co sedne konkrétnímu dítěti. Baví mě, když děti díky knížkám něco pochopí. V plejádě toho, co dnešní svět nabízí, může mít čtení pořád velmi silnou roli," dodává Marie.

Přehled knih, foto: Mravenčí chůvaNa webu www.mravencichuva.cz najdou zájemci i recenze, které psaly samy děti. "Psát o knihách pro děti tak, že my samy nejsme dětmi, trochu nedává smysl. I když se to tak ve většině případů dělá, že o knihách pro děti mluví dospělí a píšou recenze. U nás píšou recenze knih děti, které čtení baví a které si chtějí recenzi vyzkoušet. Děti řeknou opravdu to, co si myslí, to znamená, že ty recenze jsou velice upřímné, dozvídáme se v nich věci typu: Knížku jsem přečetl za pět minut. Bavilo mě to, ale měl jsem to rychle hotové, protože už rychle čtu. – Často mluví o tom, co jim příběh připomínal. Nebo že díky knížce poznaly nějaké další téma. A jazyk, kterým děti mluví, promlouvá k dalším dětem," vysvětluje Marie.

Pročtené léto 2021, foto: Mravenčí chůvaKolik času běžně stráví Marie Podvalová a Julie Dominika Zemanová v knihkupectví? Jak se jim líbí současná produkce knih na odborná témata? Lze se prostřednictvím knih pro děti vyrovnat s obtížnými tématy jako válka, šikana, rozpad rodiny apod.? Jak budovat vztah dětí ke knížkám a čtení? Oslovují dnešní děti i knihy, které mají po rodičích a prarodičích? Jakou roli hrají knižní ilustrace? 

S autorkami projektu Pročtené léto 2021 vedla rozhovor Radka Rozkovcová.

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Proglas potřebuje podpořit!

Děkujeme za podporu Proglasu, milí posluchači!

SMS